| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | CS6369 |
| Additional Information | Wire Size 10 to 6 AWG (Solid/Stranded Copper); Temperature Rating -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 50 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock [R] |
| Catalog Number | CS6369 |
| Certified Listed | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Black |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Configuration | Non-NEMA Locking |
| Connection | Screw Terminal |
| Constructional Feature | Impact/Heat Resistant |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 50 A;50 Amp |
| DDCATEGORY | 573 |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Receptacle, 50A 125/250V, 3-Pole 4-Wire Grounding, Non-NEMA, Screw Terminal, Black |
| Description Marketing Copy | Hubbells 50 Amp Twist-Lock Devices feature a heavy-duty design and super-tough nylon housing built for heavy-duty applications and impact resistance, even in the harshest environments. Their rigid construction restricts contact distortion, minimizing the possibility of mating dissimilar devices. The cord grips offset gripping jaws securely hold the conductors and the cord jacket for excellent strain relief. |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Receptacle, 50A 125/250V, 3-Pole 4-Wire Grounding, Non-NEMA, Screw Terminal, Black |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Armored housing provides superior impact resistance;One piece contacts provide low operating temperatures;Thermoset construction offers high heat resistance |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Current Amperage Rating Description | 50 Amp |
| FV Voltage Rating Description | 125/250V AC |
| Face Outer Diameter | 2.11 Inch |
| Families | 573 |
| Family Color | Black |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | LKG RCPT, 50A 125/250V, 3P4W;LKG RCPT-3P4W50A250 |
| Item Number | 82810 |
| Long Description | TWIST-LOCK RECEPTACLE, SINGLE TYPE; PHENOLIC (BODY/FACE) MATERIAL; BLACK COLOR; NON-NEMA LOCKING CONFIGURATION; 4 WIRE(S); UL 498, CSA C22.2 APPROVAL; 125/250 VOLT AC VOLTAGE RATING; 50 AMP CURRENT RATING; GROUNDING; 3 POLE(S); IMPACT/HEAT RESISTANT |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Phenolic (Body/Face) |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Phenolic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3-Pole;3 |
| Number Of Wires | 4-Wire;4 |
| Pallet Quantity | 1600 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94 V0;Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75C minimum 40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #10 AWG - #6 AWG solid or stranded copper wire only |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG RCPT, 50A 125/250V, 3P4W |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Receptacle, 50A 125/250V, 3-Pole 4-Wire Grounding, Non-NEMA, Screw Terminal, Black |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 2.69 in x 2.12 in x 2.36 in |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Listed to UL 498;WR Rating |
| Type | Device;Single |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358582810 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125/250 VAC;125/250 Volt AC |
| Voltage Rating Description | 125/250V AC |
| Wattage | 12,500 W |
| Wire Size | #10 to #6 |