| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | DRUB15 |
| Additional Information | Power Rating 0.5 HP; Overall Dimension 3.31 Inch Width x 2.54 Inch Depth x 5.62 Inch Height |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Unit Pre-Wired with Duplex Receptacle |
| Approval | UL (Canada and US), CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Cable Entry | Terminals |
| Catalog Number | DRUB15 |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51800 |
| Commodity Description | Miscellaneous Wiring Devices |
| Configuration | 5-15R |
| Construction | Molded and Fabricated |
| CountryOfOrigin | US |
| Cubic Capacity | 34.00 in3 |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A;15 Amp |
| DDCATEGORY | 579 |
| Description Long | DIN Rail Utility Box, Complete Unit- Duplex Receptacle, 1) 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, Gray. |
| Description Marketing Copy | Hubbells DIN Rail Utility Box offers a labor saving way to provide utility power to any control cabinet. Installing the DIN Rail Utility Box is as easy as snapping the box onto a 35mm DIN Rail and connecting the line, neutral and ground wires to the terminal block. Utility power for fans, lights, laptop computers, testers or any other power requirement. If load limiting is a concern, Hubbells CB version comes with a 5 Amp circuit breaker that provides over-current protection to make sure that large loads are not drawn from the DIN Rail Utility Box. All Hubbell DIN Rail Utility Boxes may be mounted either vertically or horizontally on the DIN Rail;the H version comes with the terminal block mounted for easy wiring when the DIN Rail Utility Box is mounted horizontally. |
| Description Short | DIN Rail Utility Box, Complete Unit- Duplex Receptacle, 1) 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, Gray |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| FEATURES Bullets | "It provide utility power to any control cabinet;Optional auxiliary contacts for feed through capability;Pre-wired ""kits"" are available for end-user customization" |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 579 |
| Family Description | Miscellaneous Wiring Devices |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 0.5 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | DIN-R UTL BOX, 15A 125V, DUP, VERT, GY;15A DIN RAIL UTIL BOX |
| Item Number | 10800 |
| Knockouts | False |
| Length | 5.62 in |
| Long Description | UTILITY BOX, DUPLEX TYPE; PVC (BASE) MATERIAL; GRAY COLOR; 5-15R CONFIGURATION; UL (CANADA AND US), CSA APPROVAL; 125 VOLT VOLTAGE RATING; 15 AMP CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); POWER RATING 0.5 HP |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Composite;PVC (Base) |
| Material Mounting Hardware | Vertical Mount, DIN Rail Mount |
| Model | DRUB15 |
| Mounting | Vertical Mount, DIN Rail Mount |
| NEMA Rating | 5-15R |
| Noun | * |
| Number Of Outlet | 1-Device |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Pallet Quantity | 560 | |
| Product Description | DIN-R UTL BOX, 15A 125V, DUP, VERT, GY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | DIN Rail Utility Box, Complete Unit- Duplex Receptacle, 1) 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, Gray |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 5.62 in x 3.31 in x 2.54 in |
| Special Features | 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding |
| Standard | UL Listed, Certified to CSA |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | Box and Device;Duplex |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC | 78358510800 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125 V;125 Volt |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Width | 3.31 in |
| Wire Size | #14 AWG to #12 AWG |