| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | FDS60 |
| Action | Snap |
| Additional Information | Color Gray; Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Grade Industrial |
| Amperage Rating | 60 A |
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Circuit-Lock[R] |
| Catalog Number | FDS60 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31710 |
| Commodity Description | Fusible Disconnect Safety Switches |
| Connection | Terminal Screws |
| Contact Rating | 60A |
| CountryOfOrigin | PL |
| Current Amperage Rating | 60 A |
| Current Rating | 60 A;60 Amp |
| DDCATEGORY | 1718 |
| Description Long | Industrial Grade, 60 Amp 600V AC, Fused Disconnects, Heavy Duty, Terminal Screws |
| Description Marketing Copy | "The Circuit-Lock 60 Amp Fused Disconnect Switch offers secure, fused control of directly wired loads with a design that ensures safety and compliance. The switch remains locked in the OFF position until the enclosure cover is securely closed, preventing accidental activation. Access to the fuses is only possible when the switch is OFF, and it is designed to accommodate Class ""J"" fuses. Constructed from non-metallic materials, the enclosure is suitable for both outdoor and indoor use, meeting Type 4X standards for washdown and corrosion resistance. Additionally, the handle can be locked in the OFF position to meet OSHA's Lockout/Tagout safety regulations." |
| Description Short | Heavy Duty 60 Amp Fused Disconnect |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Enclosure | NEMA 4X/12, IP66 |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| FEATURES Bullets | Lockable high visibility red handle for OSHA Lockout/Tagout;Removable door for ease of wiring and installation;Safety interlocked fuse access door |
| FV Current Amperage Rating | 60 A |
| Families | 1718 |
| Family Description | Fusible Disconnect Safety Switches |
| Frequency Rating Maximum | 60 Hz |
| Frequency Rating Minimum | 60 Hz |
| Horsepower Maximum | 40 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Ingress Protection | IP66 |
| InvoiceDescription | FUSED DISCO SW, 3P, 60A;60A DISCONNECT SWITCH |
| Item Number | 51960 |
| Long Description | DISCONNECT SWITCH, FUSIBLE TYPE; 15.36 INCH LENGTH X 11.46 INCH WIDTH X 8.43 INCH HEIGHT SIZE; 3 PHASE(S); UL, CSA APPROVAL; 120/240/480/600 VOLT AC VOLTAGE RATING; NEMA 4X/12, IP66 ENCLOSURE; 60 AMP CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Composite |
| Mounting | Mounting Feet |
| Noun | * |
| Number Of Phases | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 6,000 |
| Operating Temperature Maximum | 167 F |
| Operating Temperature Minimum | -40 F |
| Pallet Quantity | 35 |
| Performance | Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3000V AC minimum;Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS;Environmental - Flammability - UL94-5VA and V0 Classification;Environmental - Moisture Resistance - Indoor and Outdoor Type 4X, Indoor Type 12;Environmental - Operating Temperature - Max. continuous 75C, Min. Continuous -40C w/o impact;Environmental - UV Resistance - All materials are UV stabilized;Mechanical - Impact Resistance - In accordance with UL 746C;Mechanical - Mounting - External fully adjustable feet;Mechanical - Product Identification - Identification and ratings are part of external label;Mechanical - Terminal Identification - In accordance with UL, CSA and international conventions |
| Power Rating | 1.5 HP at 120 Volt AC, 3 HP at 208 to 240 Volt AC, 7.5 HP at 240 Volt AC 3-Phase, 15 HP at 480 Volt AC 3-Phase, 15 HP at 600 Volt AC 3-Phase, 7.5 HP at 120/208 Volt AC 3-Phase Star, 15 HP at 277/480 Volt AC 3-Phase Star, 15 HP at 347/600 Volt AC 3-Phase S |
| Product Description | FUSED DISCO SW, 3P, 60A |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Industrial Grade 60 Amp Fused Disconnect Switch, 600V AC, Heavy Duty 3-Pole, Terminal Screws, Gray |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Fused |
| Size | 15.36 in x 11.46 in x 8.43 in;15.36 Inch Length x 11.46 Inch Width x 8.43 Inch Height |
| Special Features | Equipped with a robust 60 amp fused disconnect, this switch ensures safe and reliable power management in industrial settings. |
| Standard | UL Listed |
| Switch Type | Lever |
| Type | Disconnect Switches;Fusible |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78358551960 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 120/240/480/600 Volt AC |