| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | GFRST20IU |
| Additional Information | Overall Dimension 1.75 Inch W x 1.47 Inch D; Operating Temperature -30 to 150 Deg F; Trip Time 0.025 Sec; Trip Level 4 to 6 Milliampere |
| Amperage Rating | 20 AMP |
| Application | Commercial Grade |
| Approval | UL 943, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Autoguard[R] |
| Catalog Number | GFRST20IU |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Ivory |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Configuration | 5-20R |
| Connection | Terminal Screws |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 Ampere |
| DDCATEGORY | 573 |
| Decorative Color | Ivory |
| Description Long | Straight Blade Devices, Receptacle, GFCI, Commercial Grade, Self Test, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-20R, Ivory, US Product |
| Description Marketing Copy | AUTOGUARD Self Test Technology 1st introduced by Hubbell over 10 years agoself test monitoring now required in 2015 UL 943 GFCI Safety Standard Hubbell AUTOGUARD GFCI receptacles continually test and monitor for people protection capability automatically. This patented safety feature includes disconnecting power to the receptacle if critical components are damaged and GFCI protection is lost. GFCI auto-monitoring is conducted continuously within every 30 seconds. Also, clear visual indicators are provided on the device face representing power status, trip condition, ground fault condition and end of life status. In addition, for added safety, power will be denied to the receptacle face if reverse wiring of line and load was to occur. |
| Description Short | Straight Blade Devices, Receptacle, GFCI, Commercial Grade, Self Test, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-20R, Ivory, US Product |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| FEATURES Bullets | Internal back wiring clamp and guide for quick and secure termination;Patented AUTOGUARD self test technology;Triple wipe construction |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 573 |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Grade | Commercial |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 20A COMM SELF TEST US GFR IVORY;20A US GF RCPT |
| Item Number | 12422 |
| Long Description | GFCI RECEPTACLE, DUPLEX TYPE; NYLON (FACE/BASE) MATERIAL; IVORY COLOR; 5-20R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); COMMERCIAL GRADE; UL 943, CSA APPROVAL; 125 VAC AT 60 HZ VOLTAGE RATING; 20 AMPERE CURRENT RATING; 2 POLE(S); BACK, SIDE WIRING; AUTOGUARD[R] BRAND |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon (Face/Base) |
| Material Quality | Thermoplastic/Composite |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3-Wire Grounding |
| Phase | 1 |
| Product Description | 20A COMM SELF TEST US GFR IVORY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Receptacle, GFCI, Commercial Grade, Self Test, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-20R, Ivory, US Product |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Heavy Duty |
| Size | Standard Sized Product |
| Special Features | Self Test, USA Made |
| Standard | Meets All NEC Requirements |
| Type | Standard;Duplex |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 88377812422 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING SYSTEMS |
| Vendor Number | 883778 |
| Vendor Short Name | HWS |
| Voltage Rating | 125;125 VAC at 60 Hz |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 2500 W |
| Wire Size | #14 to #12 |
| Wiring | Back, Side |