| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | GFRST20LA |
| Additional Information | ADA Compliant; Power Rating 1 HP; Applicable Standard NEMA WD-6 |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Commercial Grade |
| Approval | UL 943, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Autoguard[R] |
| Catalog Number | GFRST20LA |
| Color | Light Almond |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Configuration | 5-20R |
| Connection | Terminal Screws |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 Amp |
| DDCATEGORY | 573 |
| Decorative Color | Almond |
| Description Long | Power Protection Devices, Receptacle, Self Test, GFCI, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-20R, Light Almond |
| Description Marketing Copy | AUTOGUARD Self Test Technology 1st introduced by Hubbell over 10 years agoself test monitoring now required in 2015 UL 943 GFCI Safety Standard Hubbell AUTOGUARD GFCI receptacles continually test and monitor for people protection capability automatically. This patented safety feature includes disconnecting power to the receptacle if critical components are damaged and GFCI protection is lost. GFCI auto-monitoring is conducted continuously within every 30 seconds. Also, clear visual indicators are provided on the device face representing power status, trip condition, ground fault condition and end of life status. In addition, for added safety, power will be denied to the receptacle face if reverse wiring of line and load was to occur. |
| Description Short | Power Protection Devices, Receptacle, Self Test, GFCI, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-20R, Light Almond |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| FEATURES Bullets | Internal back wiring clamp and guide for quick and secure termination;Patented AUTOGUARD self test technology;Triple wipe construction |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 573 |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Grade | Heavy Duty Commercial |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 20A COMM SELF TEST GFR LT ALMOND (MS90);20A COM SLF-TST RCPT |
| Item Number | 12213 |
| Long Description | GFCI DUPLEX RECEPTACLE, NYLON FACE/BASE MATERIAL; LIGHT ALMOND COLOR; 5-20R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); HEAVY DUTY COMMERCIAL GRADE; UL 943, CSA APPROVAL; 125 VOLT AC AT 60 HERTZ VOLTAGE RATING; 20 AMP CURRENT RATING; 2 POLE(S); BACK, SIDE WIRING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon Face/Base |
| Material Quality | Thermoplastic/Composite |
| Model | GFRST20 |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3-Wire Grounding |
| Pallet Quantity | 2240 |
| Phase | 1 |
| Product Description | 20A COMM SELF TEST GFR LT ALMOND |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Replaced By GFR20LA - Heavy Duty Commercial AUTOGUARD Self-Test GFCI Receptacle, 20A, Light Almond |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Heavy Duty |
| Size | Standard Sized Product |
| Special Features | Self-Test |
| Standard | Meets All NEC Requirements |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 88377812213 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING SYSTEMS |
| Vendor Number | 883778 |
| Vendor Short Name | HWS |
| Voltage Rating | 125;125 Volt AC at 60 Hertz |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 2500 W |
| Wire Size | #14 to #12 |
| Wiring | Back, Side |