| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | GFRST82IU |
| Amperage Rating | 15.000000000000000 A |
| Application | Limits Duration and Magnitude of Shock |
| Base Price | 0.0000 |
| Connection | Terminal Screws |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| DDCATEGORY | 573 |
| Decorative Color | Ivory |
| Description Long | Straight Blade Devices, Receptacle, GFCI, Commercial Hospital Grade, Self Test, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, Ivory, US Product. |
| Description Marketing Copy | AUTOGUARD Self Test Technology 1st introduced by Hubbell over 10 years agoself test monitoring now required in 2015 UL 943 GFCI Safety Standard Hubbell AUTOGUARD GFCI receptacles continually test and monitor for people protection capability automatically. This patented safety feature includes disconnecting power to the receptacle if critical components are damaged and GFCI protection is lost. GFCI auto-monitoring is conducted continuously within every 30 seconds. Also, clear visual indicators are provided on the device face representing power status, trip condition, ground fault condition and end of life status. In addition, for added safety, power will be denied to the receptacle face if reverse wiring of line and load was to occur. |
| Description Short | Straight Blade Devices, Receptacle, GFCI, Commercial Hospital Grade, Self Test, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, Ivory, US Product |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected by Additional Means |
| FEATURES Bullets | Internal back wiring clamp and guide for quick and secure termination;Patented AUTOGUARD self test technology;Triple wipe construction |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 573 |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| InvoiceDescription | 15A COMM HG SELF TEST US GFR IVORY;15A HG GFCI RCPT |
| Material | Composite |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-15R |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| Number Of Wires | 3-Wire Grounding |
| Phase | 1 |
| Product Description | 15A COMM HG SELF TEST US GFR IVORY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Heavy Duty Hospital Grade AUTOGUARD Self-Test GFCI Receptacle (Assembled In USA), 15A, Ivory |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Hospital Grade |
| Size | Standard Sized Product |
| Special Features | Self Test |
| Standard | Meets All NEC Requirements |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358548675 |
| Voltage Rating | 125 |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 1875 W |