| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | GFTWRST15W |
| Additional Information | ADA Compliant; Power Rating 0.5 HP; Constructional Feature Tamper and Weather Resistant; Applicable Standard NEC, Federal Specification NEMA WD-6 |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Commercial Grade |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Autoguard [R], Style Line [R] |
| Catalog Number | GFTWRST15W |
| Color | White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Configuration | 5-15R |
| Connection | Terminal Screws |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 Amp |
| DDCATEGORY | 573 |
| Description Long | Power Protection Devices, Receptacle, Self Test, GFCI, TRWR, Commercial Grade, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, White Almond |
| Description Marketing Copy | AUTOGUARD Self Test Technology 1st introduced by Hubbell over 10 years agoself test monitoring now required in 2015 UL 943 GFCI Safety Standard Hubbell AUTOGUARD GFCI receptacles continually test and monitor for people protection capability automatically. This patented safety feature includes disconnecting power to the receptacle if critical components are damaged and GFCI protection is lost. GFCI auto-monitoring is conducted continuously within every 30 seconds. Also, clear visual indicators are provided on the device face representing power status, trip condition, ground fault condition and end of life status. In addition, for added safety, power will be denied to the receptacle face if reverse wiring of line and load was to occur. |
| Description Short | Power Protection Devices, Receptacle, Self Test, GFCI, TRWR, Commercial Grade, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, White Almond |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| FEATURES Bullets | Meets NEC requirements for TR (517-18c) and WR (406.9), UV and corrosion resistance for harsh and damp applications;Patented AUTOGUARD self test technology;Patented shutter design for tamper-resistant protection;Protects against line and load reversal, no power to the face or downstream if device is miswired |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 573 |
| Family Color | White |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Grade | Commercial |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 15A COMM SELF TEST TRWR GFR WHITE (MS90);SELF TEST GF RCPT |
| Item Number | 12263 |
| Long Description | GFCI DUPLEX RECEPTACLE, NYLON FACE/BASE MATERIAL; WHITE COLOR; 5-15R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); COMMERCIAL GRADE; UL, CSA APPROVAL; 125 VOLT AC AT 60 HERTZ VOLTAGE RATING; 15 AMP CURRENT RATING; 2 POLE(S); BACK, SIDE WIRING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon Face/Base |
| Material Quality | Thermoplastic/Composite |
| Model | GFTWRST15 |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-15R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3-Wire Grounding |
| Pallet Quantity | 2240 |
| Phase | 1 |
| Product Description | 15A COMM SELF TEST TRWR GFR WHITE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Replaced By GFRTW15W - Heavy Duty Commercial Weather Resistant AUTOGUARD Self-Test GFCI Receptacle, 15A, White |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Heavy Duty |
| Size | Standard Sized Product |
| Special Features | Self Test, Tamper and Weather Resistant |
| Standard | Meets All NEC Requirements |
| Type | Tamper-Resistant, Weather Resistant |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 88377812263 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING SYSTEMS |
| Vendor Number | 883778 |
| Vendor Short Name | HWS |
| Voltage Rating | 125;125 Volt AC at 60 Hertz |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 1875 W |
| Wire Size | #14 to #12 |
| Wiring | Back, Side |