| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL1201LW |
| Action | Snap |
| Actuator | Double Ended Key |
| Additional Information | Applicable Standard Federal Specification W-S-896; Includes Silver Alloy Contact, Metallic (Ivory) Key Guide, Brass Terminal Screws, Brass (Green) Ground Screw; Operating Temperature -40 to 75 Deg C; Terminal Type 14 to 10 AWG Copper Stranded/Solid Conduc |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Back and Side Wired;Industrial Grade |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | HBL[R] |
| Catalog Number | HBL1201LW |
| Color | White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51100 |
| Commodity Description | General Purpose Switches |
| Connection | Terminal Screws |
| Contact Configuration | 2-Position |
| Contact Rating | Full Rated |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A;15 Ampere |
| DDCATEGORY | 572 |
| Description Long | Switches and Lighting Controls,Extra Heavy Duty Industrial Grade, Locking Toggle Switches, General Purpose AC, Single Pole, 15A 120/277V AC, Back and Side Wired, White Key Guide |
| Description Short | Switches and Lighting Controls,Extra Heavy Duty Industrial Grade, Locking Toggle Switches, General Purpose AC, Single Pole, 15A 120/277V AC, Back and Side Wired, White Key Guide |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Enclosure | None |
| FEATURES Bullets | Large brass binding head screws with deep slots;Lock circuits On or Off;Strip gauge for accurate wiring |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 120-277 VAC |
| Families | 572 |
| Family Description | General Purpose Switches |
| Image Location | * Image |
| Indicator | Dot Indicates On |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | SP TOG, IND GRD, 15A 120/277V, LK, WH;SP 15A 120/277V SW |
| Item Number | 18846 |
| Load | Inductive or Resistive |
| Lock Type | Non-Cylindrical |
| Long Description | AC LOCKING SWITCH, LOCKING TYPE; THERMOSET BODY MATERIAL; 1.312 INCH W X 1.125 INCH D X 4.063 INCH H SIZE; WHITE COLOR; 1-POLE OPERATION TYPE; UL, CSA APPROVAL; INDUSTRIAL GRADE APPLICATION; 120 TO 277 VAC VOLTAGE RATING; 15 AMPERE CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Composite;Thermoset Body |
| Mounting | Mounting Screws |
| Noun | * |
| Operation Type | 1-Pole |
| Pallet Quantity | 4500 |
| Performance | Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 1500V AC minimum for 1 minute;Electrical - Max. Continuous Current - 15A;Electrical - Max. Working Voltage - 277V AC;Electrical - Overload - Minimum 4.8 times rated current for 100 cycles;Electrical - Temperature Rise - 30C maximum at rated current;Environmental - Flammability - UL 94V-2;Environmental - Operating Temperature - Max. continuous: 75C, Min. continuous: -40C without impact;Mechanical - Terminal Accommodations - #14 AWG min. - #10 AWG max. solid and stranded copper wire only |
| Power Rating | 0.5 HP at 120 V, 2 HP at 277 V |
| Product Description | SP TOG, IND GRD, 15A 120/277V, LK, WH |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Extra Heavy Duty Industrial Grade, Locking Toggle Switches, General Purpose AC, Single Pole, 15A 120/277V AC, Back and Side Wired Key Guide |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Extra Heavy Duty |
| Size | 4.06 in x 1.31 in x 1.13 in;1.312 Inch W x 1.125 Inch D x 4.063 Inch H |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed |
| Temperature Rating | Max Continuous- 75 Degrees C, Minimum- -40 Without Impact |
| Temperature Rise Max | 30C maximum at rated current |
| Type | Locking |
| UNSPSC | 39122224 |
| UPC | 78358518846 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 120-277 VAC;120 to 277 VAC |
| Voltage Rating Description | 120-277 VAC |
| Wall Plate Included | No |
| Wattage | 4155 W |
| Wiring | Back, Side |