| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL1379D |
| Additional Information | Enclosure Material Aluminum; Wiring Style Back and Side; Temperature Rating -40 to 75 Deg C |
| Application | Standard Toggle;Industrial |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Circuit-Lock [R] |
| Catalog Number | HBL1379D |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31720 |
| Commodity Description | Non-Fusible Disconnect Safety Switches |
| Conductor Size | #10 AWG (Solid and Stranded Copper) |
| CountryOfOrigin | PR |
| Current Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30;30;30 Amp |
| DDCATEGORY | 1719 |
| Description Long | Switches and Lighting Controls, Industrial Grade, Toggle Switches, Motor Disconnects, Three Pole, 30A 600V AC |
| Description Short | Switches and Lighting Controls, Industrial Grade, Toggle Switches, Motor Disconnects, Three Pole, 30A 600V AC |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| FEATURES Bullets | Optional Side Guard for close wall applications;Switch can be locked in the off position;Thermoset body provides resistance to electrical arc tracking |
| FV Current Amperage Rating | 30 A |
| Families | 1719 |
| Family Description | Non-Fusible Disconnect Safety Switches |
| Handle Type | Toggle |
| Horsepower Maximum | 15 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 30A 600V 3P DISC SW W/NEMA 1;30A 600V 3P DISC SW |
| Item Number | 20261 |
| Long Description | DISCONNECT SWITCH, NON-FUSIBLE TYPE; 3.2 INCH WIDTH X 3.15 INCH DEPTH X 4.72 INCH HEIGHT SIZE; TOGGLE HANDLE TYPE; 3 PHASE(S); UL, CSA APPROVAL; INDUSTRIAL APPLICATION; 120/240/480/600 VOLT AC VOLTAGE RATING; NEMA 1 ENCLOSURE; 30 AMP CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Noun | * |
| Number Of Phases | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Performance | Electrical - Dielectric Voltage - Min. 2,200V AC minimum for 1 minute;Electrical - Electrical Life - Min. 6,000 Cycles at rated switch load;Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS;Environmental - Flammability - UL94HB/VO;Environmental - Operating Temperature - Max. 75C,Min. -40C continuous w/o impact;Mechanical - Mechanical Life - Min. 10,000 minimum cycles;Mechanical - Switch Rating - 25 inch pounds;Mechanical - Terminal Accommodations - #10 AWG Max;Mechanical - Terminal Torque - 20 inch pounds;Mechanical - Wire Type - Solid and stranded copper wire only |
| Power Rating | 3 HP at 120 Volt AC 1-Phase, 7.5 HP at 240 Volt AC, 15 HP at 480 Volt AC, 20 HP at 600 Volt AC 3-Phase |
| Product Description | 30A 600V 3P DISC SW W/NEMA 1 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switches and Lighting Controls, Industrial Grade, Toggle Switches, Motor Disconnects, Three Pole, 30A 600V AC |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Non-Fused |
| Size | 4.52 in x 3.2 in x 3.15 in;3.2 Inch Width x 3.15 Inch Depth x 4.72 Inch Height |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | CSA-C22.2 No.14 Industrial Control File LR-46186;UL 508, Industrial Control File #E70402 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Termination Type | Screw |
| Type | Non-Fusible |
| Type Of Motor Starter | Disconnect Switches |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC | 78358520261 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 120/240/480/600 Volt AC |