| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL13R13D |
| Additional Information | Includes Enclosure; Wiring Style Side |
| Application | Lift Cover;Outdoor |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Circuit-Lock[R] |
| Catalog Number | HBL13R13D |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31720 |
| Commodity Description | Non-Fusible Disconnect Safety Switches |
| CountryOfOrigin | PR |
| Current Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30;30;30 Ampere |
| DDCATEGORY | 1719 |
| Description Long | Switches and Lighting Controls, Industrial Grade, Toggle Switches, Motor Disconnects, Three Pole, 30A 600V AC, Back and Side Wired, Gray, NEMA 3R Enclosure with Flip Lids and |
| Description Short | Switches and Lighting Controls, Industrial Grade, Toggle Switches, Motor Disconnects, Three Pole, 30A 600V AC, Back and Side Wired, Gray, NEMA 3R Enclosure with Flip Lids |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Enclosure | NEMA 3/3R |
| Enclosure Type | NEMA 3/3R |
| FEATURES Bullets | Clamping plate for secure back or side wiring;Optional Side Guard for close wall applications;Thermoset body provides resistance to electrical arc tracking |
| FV Current Amperage Rating | 30 A |
| Families | 1719 |
| Family Description | Non-Fusible Disconnect Safety Switches |
| Horsepower Maximum | 20 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 30A 600V 3P FLIP LID 3R BOX W/SW;30A 600V 3P FLIP BOX |
| Item Number | 20265 |
| Long Description | DISCONNECT SWITCH, 2.25 INCH W X 4.51 INCH H SIZE; 3 PHASE(S); UL, CSA APPROVAL; OUTDOOR APPLICATION; 120/240/480/600 VAC VOLTAGE RATING; NEMA 3/3R ENCLOSURE; 30 AMPERE CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Noun | * |
| Number Of Phases | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Performance | Electrical - Dielectric Voltage - Min. 2,200V AC minimum for 1 minute;Electrical - Electrical Life - Min. 6,000 Cycles at rated switch load;Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS;Environmental - Flammability - UL94HB/VO;Environmental - Operating Temperature - Max. 75C,Min. -40C continuous w/o impact;Mechanical - Mechanical Life - Min. 10,000 minimum cycles;Mechanical - Switch Rating - 25 inch pounds;Mechanical - Terminal Accommodations - #10 AWG Max;Mechanical - Terminal Torque - 20 inch pounds;Mechanical - Wire Type - Solid and stranded copper wire only |
| Power Rating | 3 HP at 120 VAC 3-Phase, 7.5 HP at 240 VAC 3-Phase, 15 HP at 480 VAC 3-Phase, 20 HP at 600 VAC 3-Phase |
| Product Description | 30A 600V 3P FLIP LID 3R BOX W/SW |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Industrial Grade, Toggle Switches, Motor Disconnects, Three Pole, 30A 600V AC, Back and Side Wired, NEMA 3R Enclosure with Flip Lids |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Non-Fused |
| Size | 3.24 in x 2.92 in x 3.94 in;2.25 Inch W x 4.51 Inch H |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | CSA-C22.2 No.14 Industrial Control File LR-46186;UL 508, Industrial Control File #E70402 |
| Type Of Motor Starter | Disconnect Switches |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC | 78358520265 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 120/240/480/600 VAC |