| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL1447 |
| Additional Information | Housing Material PVC; Blade Holder Material Nylon; Clamp Material Nickel Plated Steel; Screw Size #8-32 TPI Brass; Terminal Retainer Material Clear Polycarbonate; Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Applicable Standard NEMA WD-6 |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Industrial/Commercial Grade |
| Approval | UL 498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Elastogrip [R] |
| Catalog Number | HBL1447 |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Yellow |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | 5-15P |
| Connection | Screwed Terminal |
| Constructional Feature | Water/Dust Tight |
| Cord Size | 0.3 to 0.655 Inch |
| Cord Type | All Portable |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A;15 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Straight Blade Devices, Male Plug, Elasto-Grip Dust Tight, Industrial/Commercial Grade, Straight, 2-Pole 3- Wire Grounding, 15A 125V, 5-15P, Yellow, Single Pack. |
| Description Short | Straight Blade Devices, Male Plug, Elasto-Grip Dust Tight, Industrial/Commercial Grade, Straight, 2-Pole 3- Wire Grounding, 15A 125V, 5-15P, Yellow, Single Pack |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| FEATURES Bullets | Dust and moisture seal around cord;Thermoplastic elastomer housing |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 574 |
| Family Color | Yellow |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 2.00 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | ELASTOGRIP PLUG, 15A 125V, 5-15P;15A ELASTOGRIP PLUG |
| Item Number | 01301 |
| Long Description | STRAIGHT BLADE PLUG, THERMOPLASTIC ELASTOMER MATERIAL; YELLOW COLOR; 5-15P CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 498, CSA C22.2 APPROVAL; 125 VOLT AC VOLTAGE RATING; 15 AMP CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); WATER/DUST TIGHT; 0.3 TO 0.655 INCH CORD SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Polycarbonate;Thermoplastic Elastomer |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | 5-15P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Pallet Quantity | 4050 |
| Performance | Electrical:Current Interrupting: Certified for current interrupting at full rated current,Dielectric Voltage: Withstands 2,000V minimum;Environmental:Flammability: UL 94 V-2,IP Suitability: IP20;Mechanical: Product Identification Ratings are a permanent part of the deviceTerminal Accommodation #18-#12 AWG. Stranded copper wire only.Terminal Identification: Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA;minimum -40C (w/o impact);Operating Temperatures Maximum continuous 75C |
| Phase | 1 |
| Product Description | ELASTOGRIP PLUG, 15A 125V, 5-15P |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Male Plug, Elasto-Grip Dust Tight, Industrial/Commercial Grade, Straight, 2-Pole 3- Wire Grounding, 15A 125V, 5-15P |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Elastogrip |
| Size | 2.19 in x 1.55 in x 2.19 in |
| Special Features | Weatherproof Boot |
| Standard | CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280;NEMA WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 |
| Type | Plug |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358501301 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125;125 Volt AC |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 1875 W |
| Wire Size | #18 AWG to #12 AWG |