| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL1533 |
| Additional Information | Blade Material 0.04 Inch Brass; Enclosure IP20; Operating Temperature -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Industrial/Commercial |
| Approval | UL 498, UL FS, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Elastogrip[R] |
| Catalog Number | HBL1533 |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Yellow |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Conductor Range | #18 AWG to #12 AWG |
| Configuration | 5-20R |
| Connection | Screw Terminals |
| Constructional Feature | Dusttight |
| Cord Range | "0.250""-0.655"" (6.4-16.6)" |
| Cord Size | 0.3 to 0.655 Inch |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Ampere |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Straight Blade Devices, Female Connector Body, Elasto-Grip Dust Tight, Industrial/Commercial Grade, Straight, 2- Pole 3-Wire Grounding, 20A 125V, 5-20R, Yellow, Single Pack. |
| Description Short | Straight Blade Devices, Female Connector Body, Elasto-Grip Dust Tight, Industrial/Commercial Grade, Straight, 2- Pole 3-Wire Grounding, 20A 125V, 5-20R, Yellow, Single Pack |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Dust and moisture seal around cord;Thermoplastic elastomer housing |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 1.00 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Insulated Body |
| InvoiceDescription | ELASTOGRIP CONN, 20A 125V, 5-20R;20A ELASTOGRIP CONN |
| Item Number | 01335 |
| Long Description | STRAIGHT BLADE CONNECTOR, POLARIZED TYPE; ELASTOMER MATERIAL; YELLOW COLOR; 5-20R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 498, UL FS, CSA C22.2 APPROVAL; 125 V VOLTAGE RATING; 20 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); DUSTTIGHT; 0.3 TO 0.655 INCH CORD SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Composite;Elastomer |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Noun | * |
| Number Of Conductors | 3 |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Pallet Quantity | 4050 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94 HB or better;Environmental - IP Suitability - IP20;Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75C minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #18-12 AWG. Standed copper wire only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA |
| Product Description | ELASTOGRIP CONN, 20A 125V, 5-20R |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Female Connector Body, Elasto-Grip Dust Tight, Industrial/Commercial Grade, Straight, 20A 125V, 5-20R |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Elastogrip |
| Size | 3.00 in x 1.61 in x 3.00 in | |
| Special Features | Dust-Tight |
| Standard | CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280C;NEMA WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 |
| Temperature Rating Maximum | 167 F |
| Temperature Rating Minimum | -40 F |
| Type | Connector Body;Polarized |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC | 78358501335 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125;125 V |