| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL15MR |
| Additional Information | Applicable Standard ANSI/NFPA 70 |
| Amperage Rating | 150 A |
| Application | High Ampacity Connections;Indoor |
| Approval | UL, CUL, UL (Canada and US) |
| Base Price | 0.0000 |
| Cable Size | 8 to 2 AWG |
| Catalog Number | HBL15MR |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Connection | Screwed Terminal |
| Contact Material | Brass |
| Cord Type | SC/PPC |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Amperage Rating | 150 A |
| Current Rating | 150 Ampere |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Single Pole Products, Male Plug, 150 Amp Series, Red |
| Description Marketing Copy | Hubbell Wiring DeviceKellems offers a full line of innovative, high quality, Series 15 and Series 16 single pole plugs, receptacles and accessories for the most demanding environments. Single pole devices are the right choice for supplying temporary electrical power distribution for entertainment, theme parks, carnival equipment, concerts, movie making and numerous other applications requiring temporary power. Single pole devices have been designed with ease of assembly and disassembly in mind, no special tools are required. A high strength non-conductive retaining screw is all that is needed to securely lock the contacts to the insulated sleeve. |
| Description Short | Single Pole Products, Male Plug, 150 Amp Series, Red |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Enclosure | NEMA 3R/4X/12 |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| FEATURES Bullets | Insulgrip Style Housing for Superior Gripping;Large Raised Alignment Arrow aids in the mating of devices;Non-Conductive Retaining Screw locks contacts in place |
| FV Current Amperage Rating | 150 A |
| FV Voltage Rating Description | 600V AC/DC |
| Families | 574 |
| Family Color | Red |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulator Color | Red |
| Insulator Material | Thermoplastic Elastomer |
| InvoiceDescription | SINGLE POLE SER 15 MALE PLUG, 150A, RD;SP 150A MALE PLUG |
| Item Number | 45834 |
| Long Description | CAM TYPE PLUG, MALE TYPE; 0.95 INCH DIA X 4.54 INCH L SIZE; 8 TO 2 AWG CABLE SIZE; UL, CUL, UL (CANADA AND US) APPROVAL; INDOOR APPLICATION; 600 VAC/250 VDC VOLTAGE RATING; NEMA 3R/4X/12 ENCLOSURE; 150 AMPERE CURRENT RATING; 1 POLE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Brass and Elastomer |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 1 |
| Number Of Wires | None |
| Pallet Quantity | 4500 |
| Performance | 250V DC Maximum;Electrical - Amperage Rating - 150A Maximum;Electrical - Voltage Ratings - 600V AC Maximum;Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of device;Mechanical - Terminal Accommodation - #8 to #2 AWG |
| Phase | 1 |
| Product Description | SINGLE POLE SER 15 MALE PLUG, 150A, RD |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Single Pole Products, Male Plug, 150 Amp Series, Red |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Series 15 |
| Size | Standard Sized;0.95 Inch Dia x 4.54 Inch L |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | National Electric Code (NEC), ANSI/NFPA 70;UL and cUL Listed;UL Enclosure Types 3R, 4X, 12 |
| Type | Receptacle;Male |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358545834 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 600 AC Max;600 VAC/250 VDC |
| Voltage Rating Description | 600V AC/DC |
| Wattage | 90000 W |
| Wire Size | #8 to #2 |