| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL20444B |
| Additional Information | Overall Dimension 2.44 Inch Diameter x 6 Inch Length; Contact Material Brass; Enclosure Rating IP30; Constructional Feature Dust-Tight; Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Applicable Standard UL 94V-0 |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Hubbellock[R], Twist-Lock[R] |
| Cable Range | 0.700 - 1.200 in |
| Catalog Number | HBL20444B |
| Color | Red |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Conductor Range | #12AWG to #8AWG |
| Configuration | Non-NEMA Locking |
| Connection | Pressure Screw Terminal |
| Connector Rating | 480 Volt AC 30 Amp 3-Phase |
| Cord Diameter | 0.700-1.200 in |
| Cord Range | "0.70""-1.20"" (17.78-30.5)" |
| Cord Size | 0.7 to 1.2 Inch |
| CountryOfOrigin | PR |
| Current Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Hubbellock Industrial Female Connector Body, 30A 480V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Non-NEMA, Screw Terminal nylon housing, thermoset interior |
| Description Marketing Copy | The Hubbellock devices feature an exclusive design unlike any other in the industry. The unique design is built to provide the safest heavy duty device even in some of the harshest environments. These Hubbellock plugs and connector bodies are built with a super tough nylon housing for high impact resistance and a one of kind interior design for superior safety that Hubbell is known for. The male contacts are molded into the nose for damage resistance and completely eliminate the chance of deformity. Additionally, the plug as well as the connector retains power mechanical cord grips that not only secure the cable but also clamp down on the conductors in order to provide unrivaled strain relief. Inside the connector is Hubbell's unique safety design. With unparalleled box terminations the connector interior holds a spring-loaded safety shutter to provide the ultimate arc protection. Furthermore the exceptional heat and impact resistance is maintained by the thermoplastic interior contributing to a longer lasting device. In all, the one of a kind function of the Hubbellock devices provide a safe and dependable performance in the most demanding applications. |
| Description Short | Hubbellock Industrial Female Connector Body 30A |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Box terminals in conjunction with screws with pressure pads provide maximum termination strength and dependabilit;Spring loaded safety shutter automatically ejects the plug eliminating contact teasing;Spring loaded safety shutter contains arcing when mating or un-mating devices under load;Three-piece clamp assembly provides maximum strain relief and protects against entry of moisture and dust |
| FV Current Amperage Rating | 30 A |
| FV Voltage Rating Description | 480 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Insulated Body |
| InvoiceDescription | H/LOCK CONN, 30A 480V, 3P4W;3P 4W ARMRD CONN |
| Item Number | 01743 |
| Long Description | LOCKING DEVICE CONNECTOR, NYLON MATERIAL; RED COLOR; NON-NEMA LOCKING CONFIGURATION; 4 WIRE(S); UL 498, CSA C22.2 APPROVAL; GROUNDING; 3 POLE(S); 0.7 TO 1.2 INCH CORD SIZE; 480 VOLT AC 30 AMP 3-PHASE CONNECTOR RATING; HUBBELLOCK[R], TWIST-LOCK[R] BRAND |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Noun | * |
| Number Of Conductors | 3 |
| Number Of Poles | 3-Pole;3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Pallet Quantity | 910 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage Withstand - 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94 VO for Receptacles and Inlets. HB or better for Plugs and Connectors;Environmental - Moisture Resistance - IP30 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C, Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #10 AWG - #6 AWG stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Product Description | H/LOCK CONN, 30A 480V, 3P4W |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Hubbellock, Industrial, Female Connector Body, 30A 3-Phase Delta 480V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Non-NEMA, Screw Terminal, Red |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 6 in x 2.44 in x 2.44 in |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Listed to UL 498 |
| Temperature Rating Maximum | 167.00000 F |
| Type | Connector Body |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC | 78358501743 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 480 |
| Voltage Rating Description | 480 VAC |