| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL2310SW |
| Additional Information | Wire Size 18 to 16 AWG; Contact Material Brass; Enclosure Rating IP20; Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Application Industrial |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Heavy Duty Industrial Shrouded Watertight |
| Approval | UL 94/498, CSA C22.2, Fed.Spec W-C-596 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Safety-Shroud[R] |
| Catalog Number | HBL2310SW |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Configuration | L5-20R |
| Connection | Screw Terminal |
| Constructional Feature | Moisture Resistant |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Amp |
| DDCATEGORY | 573 |
| Decorative Color | Gray and White |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Watertight Safety-Shroud, Receptacle, 20A 125V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L5-20R, Screw Terminal, PBT housing and flange, Gray. |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Watertight Safety Shroud, Receptacle, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L5-20R, Screw Terminal, Gray |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Watertight |
| FEATURES Bullets | Alignment arrows with lock and unlock symbols provide a visual indication that devices are properly connected;Catalog number and color coded voltage rating are visible even when in use;High impact, thermoplastic housing for heavy-duty industrial environments;UL type 4X environmental seal while in use and when closed |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 VAC |
| Families | 573 |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 1 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | UT S/SHRD RCPT, 20A 125V, L5-20R,GY;LKG RCPT-NMA L5-20R |
| Item Number | 23100 |
| Long Description | TWIST-LOCK RECEPTACLE, SINGLE TYPE; THERMOPLASTIC MATERIAL; GRAY COLOR; L5-20R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 94/498, CSA C22.2, FED.SPEC W-C-596 APPROVAL; 125 VOLT AC 1-PHASE VOLTAGE RATING; SCREW MOUNT MOUNTING; 20 AMP CURRENT RATING; GROUNDING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Thermoplastic |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | L5-20R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Pallet Quantity | 950 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - V2 or better per UL94/CSA 22.2 No.0.17;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C, Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG solid or stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 1 |
| Product Description | UT S/SHRD RCPT, 20A 125V, L5-20R,GY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Watertight Safety Shroud, Receptacle, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L5-20R, Screw Terminal, Gray |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 3.75 in x 3.75 in x 2.69 in |
| Special Features | Shrouded Watertight Construction |
| Standard | UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12 |
| Type | Device;Single |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358523100 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125 V;125 Volt AC 1-Phase |
| Voltage Rating Description | 125 VAC |
| Wattage | 2,500 W |
| Wire Size | #16 to #8 |
| Wiring | Back |