| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL2311 |
| Additional Information | Wire Size 16 to 8 AWG (Stranded Copper); Enclosure Rating IP20; Blade Material Brass; Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Applicable Standard Federal Specification WC-596 |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock [R], Insulgrip [R] |
| Cable Range | 0.360 - 0.930 in |
| Catalog Number | HBL2311 |
| Certified Listed | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Black/White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | L5-20P |
| Connection | Screwed Terminal |
| Constructional Feature | Impact/Chemical Resistant |
| Cord Diameter | 0.360-0.930 in |
| Cord Range | "0.360""-0.930"" (9-24)" |
| Cord Size | 0.36 to 0.93 Inch |
| Cord Type | All Listed Portables |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Decorative Color | Black |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Male Insulgrip Plug, 20A 125V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L5-20P, Screw Terminal, Black and White Nylon. |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Male Plug, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L5-20P, Screw Terminal, Black and White |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Clear, funnel shaped wire entry for ease of termination.;Integral dust shield protects wiring chamber from dust or contaminants.;Ribbed nylon housing provides a secure grip and impact and chemical resistance.;Superior cord grip design protects terminations from excess strain. |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 1 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | LKG PLUG, 20A 125V, L5-20P, B/W;GRD LKG PLUG-NM L5-20P |
| Item Number | 03770 |
| Long Description | PLUG, POLARIZED TYPE; NYLON MATERIAL; BLACK/WHITE COLOR; L5-20P CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 498, CSA C22.2 APPROVAL; 125 VOLT AC VOLTAGE RATING; 20 AMP CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); IMPACT/CHEMICAL RESISTANT; 0.36 TO 0.93 INCH CORD SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | L5-20P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Pallet Quantity | 3060 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL94 or CSA 22.2 No. 0.6;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG PLUG, 20A 125V, L5-20P, B/W |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Male Plug, 20A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L5-20P, Screw Terminal, Black and White | |
| ProductLine | HUBW |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498 |
| Type | Plugs;Polarized |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358503770 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125;125 Volt AC |
| Wattage | 2 W |
| Wire Size | #16 AWG to #8 AWG |