| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL2311SA |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Industrial/Commercial |
| Approval | UL FS, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R] |
| Catalog Number | HBL2311SA |
| Color | BLACK, WHITE |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | L5-20P |
| Cord Size | 0.36 TO 0.93 INCH |
| Cord Type | All Listed Portables |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 AMPERE |
| DDCATEGORY | 574 |
| Decorative Color | Black, White |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock?, Industrial, Male Plug, 20A, 125V, 2- 3-WireGrounding, L5-20P, Screw Terminal, Black and White. |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock?, Industrial, Male Plug, 20A, 125V, 2- 3-WireGrounding, L5-20P, Screw Terminal, Black and White. |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | GROUNDING |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | LKG S/SHRD ANG PLUG, 20A 125V, L5-20P;LKG PLUG L5-20P |
| Item Number | 16202 |
| Long Description | PLUG, POLARIZED TYPE; NYLON MATERIAL; BLACK, WHITE COLOR; L5-20P CONFIGURATION; UL FS, CSA APPROVAL; 125 V VOLTAGE RATING; 20 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); 0.36 TO 0.93 INCH CORD SIZE; TWIST-LOCK[R] BRAND; HBL MODEL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | NYLON |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Material Quality | Composite |
| Model | HBL |
| NEMA Rating | L5-20P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire Grounding |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG S/SHRD ANG PLUG, 20A 125V, L5-20P |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Twist lock plugs |
| ProductLine | HUBW |
| Special Features | Angled |
| Type | POLARIZED |
| UNSPSC | 39121403 |
| UPC | 78358516202 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125;125 V |
| Voltage Rating Description | 125 VAC |
| Wattage | 2 |
| Wire Size | #14 to #10 |