| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL2335SW |
| Additional Information | Blade Material Brass; Enclosure NEMA 4/4X/12, IP66; Operating Temperature -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 94/498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Safety-Shroud[R], Gray Valox[R] |
| Catalog Number | HBL2335SW |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | L7-20P |
| Connection | Screw Terminals |
| Constructional Feature | Impact Resistant, Watertight |
| CountryOfOrigin | PR |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Ampere |
| DDCATEGORY | 574 |
| Decorative Color | Gray;White |
| Description Long | Watertight Safety-Shroud, Locking Devices, Twist-Lock, Flanged Inlet, 20A 277V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L7- 20P, Screw Terminal, Gray. |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Watertight Safety Shroud, Flanged Inlet, 20A 277V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, L7- 20P, Screw Terminal, Gray |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Watertight |
| FEATURES Bullets | Alignment arrows and lock and unlock symbols provide a visual indication that devices are properly connected.;Catalog number and color-coded voltage rating are easily visible even when in use;Closure cap is included for environmental seal when device is not in use;One-piece, engineered thermoplastic housing is impact-resistant for heavy-duty industrial environments |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 277 V |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 2 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | True |
| InvoiceDescription | LKG WT S/SHRD FLG-INLT, 20A 277V, L7-20P;INLET NMA L7-20P |
| Item Number | 23124 |
| Long Description | TWIST-LOCK INLET, POLARIZED TYPE; THERMOPLASTIC POLYESTER MATERIAL; GRAY COLOR; L7-20P CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 94/498, CSA C22.2 APPROVAL; 277 VAC VOLTAGE RATING; 20 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); IMPACT RESISTANT, WATERTIGHT |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Thermoplastic Polyester |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | L7-20P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - V0 per UL94 or CSA 22.2 No.0.17;Environmental - Moisture Resistance - Type 4, 4X, 12, IP66 suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG solid or stranded copper wire only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG WT S/SHRD FLG-INLT, 20A 277V, L7-20P |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Watertight Safety Shroud, Flanged Inlet, 20A 277V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, L7- 20P, Screw Terminal, Gray |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 3.75 in x 3.75 in x 2.28 in |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Temperature Rating Maximum | 167 F |
| Temperature Rating Minimum | -40 F |
| Type | Flanged Inlet;Polarized |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358523124 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 277 V;277 VAC |
| Voltage Rating Description | 277 V |
| Wattage | 5,540 W |
| Wire Size | #16 to #8 |