| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL2411BK |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 94/498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Insulgrip[R] |
| Catalog Number | HBL2411BK |
| Color | Black |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | L14-20P |
| Connection | Screwed Terminal |
| Constructional Feature | Dusttight |
| Cord Range | "0.350""-1.150"" (9-29)" |
| Cord Size | 0.35 to 1.15 Inch |
| Cord Type | All Listed Portables |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Ampere |
| DDCATEGORY | 574 |
| Decorative Color | Black |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Insulgrip Plug, 20A, 125/250V AC, 3-Pole, 4-Wire Grounding, Black |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Insulgrip Plug, 20A, 125/250V AC, 3-Pole, 4-Wire Grounding, Black |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Clear, funnel shaped wire entry for ease of termination;Integral dust shield protects wiring chamber from dust or contaminants;Superior cord grip design protects terminations from excess strain |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125/250 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 2 (1) |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | LKG PLUG, 20A 125/250V, L14-20P, B;NM LOCKING MALE PLUG |
| Item Number | 17230 |
| Long Description | PLUG, NYLON MATERIAL; BLACK COLOR; L14-20P CONFIGURATION; 4 WIRE(S); UL 94/498, CSA C22.2 APPROVAL; 125/250 VAC VOLTAGE RATING; 20 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 3 POLE(S); DUSTTIGHT; 0.35 TO 1.15 INCH CORD SIZE; TWIST-LOCK[R], INSULGRIP[R] BRAND |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Model | HBL |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | L14-20P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3-Pole;3 |
| Number Of Wires | 4-Wire Grounding;4 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Flammability - HB or better per UL94/CSA 22.2 No.0.17;Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG PLUG, 20A 125/250V, L14-20P, B |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Insulgrip Plug, 20A, 125/250V AC, 3-Pole, 4-Wire Grounding, Black |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 2.75 in x 2.33 in x 2.33 in |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | Male Plug |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358517230 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125/250;125/250 VAC |
| Voltage Rating Description | 125/250 VAC |
| Wattage | 5 W |
| Wire Size | #16 AWG to #8 AWG |