| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL24W47 |
| Additional Information | Wire Size 18 to 10 AWG; Enclosure Rating IP20; Blade Material Brass; Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Applicable Standard Federal Specification WC-596 |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Elastogrip[R] |
| Cable Range | 0.300 - 0.655 in |
| Catalog Number | HBL24W47 |
| Color | Yellow |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | L5-15P |
| Connection | Screwed Terminal |
| Constructional Feature | Water/Dust Tight |
| Cord Diameter | 0.300-0.655 in |
| Cord Range | "0.300""-.655""(7.6-16.6)" |
| Cord Size | 0.3 to 0.655 Inch |
| Cord Type | All Listed Portables |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A;15 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Elastogrip, Male Plug, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L5-15P, Screw Terminal, Yellow Elastomer, Water/Dust-Tight Housing. |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Elastogrip, Male Plug, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L5-15P, Screw Terminal, Yellow, Water/Dust-Tight Housing |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Watertight |
| FEATURES Bullets | Integral weatherproofing shroud seals connection between plug and connector;Nylon compression nut keeps water and dust from getting into the body around the cord |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 VAC |
| Families | 574 |
| Family Color | Yellow |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 0.5 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | LKG WT PLUG, ELASTO, 15A 125V, L5-15P;15A WHT ELSTGRP PLUG |
| Item Number | 23584 |
| Long Description | LOCKING PLUG, POLARIZED TYPE; ELASTOMER MATERIAL; YELLOW COLOR; L5-15P CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 498, CSA C22.2 APPROVAL; 125 VOLT AC VOLTAGE RATING; 15 AMP CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); WATER/DUST TIGHT; 0.3 TO 0.655 INCH CORD SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Elastomer / Elastomeric;Elastomer |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | L5-15P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Pallet Quantity | 4050 | |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL94/CSA 22.2 No.0.17;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C, Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #18 AWG- #10 AWG stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG WT PLUG, ELASTO, 15A 125V, L5-15P |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Elastogrip, Male Plug, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L5-15P, Screw Terminal, Yellow, Water/Dust-Tight Housing |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 1.55 in x 1.55 in x 2.65 in |
| Special Features | Dust tight |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | Plugs;Polarized |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358523584 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125;125 Volt AC |
| Voltage Rating Description | 125 VAC |
| Wattage | 1 W |
| Wire Size | #18 AWG to #10 AWG |