| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL2513FC |
| Additional Information | Material Brass (Contact, Terminal Screw), Cold Rolled Steel (Terminal Clamp), Nickel Plated Steel (Assembly Screw); Operating Temperature -40 to 75 Deg C; Conductor Size 16 to 8 AWG Stranded Copper |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 498, CSA C22.2, FS WC596 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Insulgrip[R] |
| Catalog Number | HBL2513FC |
| Color | Black;White;Black, White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Conductor Range | #12AWG to #10AWG |
| Configuration | L21-20R |
| Connection | Pressure Screw Terminal |
| Constructional Feature | Moisture Resistant |
| Cord Range | "0.350""-1.150"" (9-29)" |
| Cord Size | 0.35 to 1.15 Inch |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Ampere |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | 4-Pole, 5 Wire Grounding, NEMA L21-20R and white for flat cable;Twist-Lock Insulgrip Connector, 20A, 3 Phase Y 120/208V AC |
| Description Short | Twist-Lock Insulgrip Connector 20A for flat cable |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Clear, funnel shaped wire entry for ease of termination;Integral dust shield protects wiring chamber from dust or contaminants.;Superior cord grip design protects terminations from excess strain |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 120/208 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Insulated Body |
| InvoiceDescription | CAT#HBL2513, FLAT CABLE MOD;20A INSGRP CONN BODY |
| Item Number | 04000 |
| Listings | CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;UL 498 |
| Long Description | LOCKING DEVICE CONNECTOR BODY, LOCKING TYPE; NYLON MATERIAL; BLACK, WHITE COLOR; L21-20R CONFIGURATION; 5 WIRE(S); UL 498, CSA C22.2, FS WC596 APPROVAL; 120/208 VAC STAR 3-PHASE VOLTAGE RATING; 20 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 4 POLE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | L21-20R |
| Noun | * |
| Number Of Conductors | 5 |
| Number Of Poles | 4-Pole;4 |
| Number Of Wires | 5 |
| Performance | Electrical - Dielectric Voltage - Withstand 2,000V minimum;Electrical-Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Environmental - Flammability - HB or better per UL94/CSA 22.2 No.0.6;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C;Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG stranded copper wire only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498;Minimum -40C (w/o impact) |
| Product Description | CAT#HBL2513, FLAT CABLE MOD |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | 4 Pole, 5 Wire Grounding, NEMA L21-20R, Black and white for flat cable;Locking Devices, Twist-Lock, Insulgrip Connector, 20A, 3 Phase Y 120/208V AC |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 3.86 in x 2.33 in x 2.33 in |
| Special Features | Flat Cable Version |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498 |
| Temperature Rating Maximum | 167.00000 F |
| Type | Insulgrip;Locking |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC | 78358504000 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 120/208;120/208 VAC Star 3-Phase |
| Voltage Rating Description | 120/208 VAC |