| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL2623 |
| Additional Information | Dimension 3.86 Inch Length x 2.26 Inch Width x 2.26 Inch Height; Wire Size 16 to 8 AWG Stranded Copper; Terminal Type #10-32 TPI (Phillips/Slotted/Robertson) Screw; Power Rating 2 HP; Dielectric Voltage 2000 Volt; Operating Temperature -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock [R], Insulgrip [R] |
| Cable Range | 0.360 - 0.930 in |
| Catalog Number | HBL2623 |
| Certified Listed | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Black;White;Black/White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Conductor Range | #12AWG to #8AWG |
| Configuration | L6-30R |
| Connection | Pressure Screw Terminal |
| Cord Diameter | 0.360-0.930 in |
| Cord Range | "0.360""-0.930"" (9-24)" |
| Cord Size | 0.36 to 0.93 Inch |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A;30 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Female Connector Body, 30A 250V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L6-30R, Screw Terminal, Black and White. |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Female Connector Body, 30A 250V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L6-30R, Screw Terminal, Black and White |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Clear, funnel shaped wire entry for ease of termination.;Integral dust shield protects wiring chamber from dust or contaminants.;Superior cord grip design protects terminations from excess strain. |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Current Amperage Rating | 30 A |
| FV Voltage Rating Description | 250 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Insulated Body |
| InvoiceDescription | LKG CONN, 30A 250V, L6-30R, B/W;GRD LKG CONN-NM L6-30R |
| Item Number | 03886 |
| Long Description | LOCKING DEVICE CONNECTOR, POLARIZED TYPE; NYLON (HOUSING), CLEAR POLYCARBONATE (TERMINAL RETAINER), BRASS (CONTACT/TERMINAL SCREW), NICKEL PLATED COLD ROLLED STEEL (TERMINAL CLAMP), NICKEL PLATED STEEL (ASSEMBLY SCREW) MATERIAL; BLACK/WHITE COLOR |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon;Nylon (Housing), Clear Polycarbonate (Terminal Retainer), Brass (Contact/Terminal Screw), Nickel Plated Cold Rolled Steel (Terminal Clamp), Nickel Plated Steel (Assembly Screw) |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | L6-30R |
| Noun | * |
| Number Of Conductors | 3 |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Pallet Quantity | 3060 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL94 or CSA 22.2 No. 0.6;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Product Description | LKG CONN, 30A 250V, L6-30R, B/W |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Female Connector Body, 30A 250V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L6-30R, Screw Terminal, Black and White |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 2.26 in x 2.26 in x 3.86 in | |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498 |
| Temperature Rating Maximum | 167.00000 F |
| Type | Connector Body;Polarized |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC | 78358503886 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 250;250 Volt |