| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL26419 |
| Additional Information | Overall Dimension 4.81 Inch Length x 3.03 Inch Width; Contact Material Brass; Enclosure Rating IP30; Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Applicable Standard UL 94-HB |
| Amperage Rating | 60 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Hubbellock[R], Twist-Lock[R] |
| Cable Range | 0.920 - 1.450 in |
| Catalog Number | HBL26419 |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Black Interior, Yellow Sleeve |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Connection | Screwed Terminal |
| Cord Diameter | 0.920-1.450 in |
| Cord Range | "0.920""-1.450""(23.36-36.83)" |
| Cord Size | 0.92 to 1.45 Inch |
| Cord Type | All Portable |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 60 A |
| Current Rating | 60 A |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Locking Devices, Hubbellock, Industrial, Male Plug, 60A 600V, 3-Pole 4-Wire Grounding Hubbellock Plug, Black phenolic interior with Yellow thermoplastic sleeve over steel housing, Non NEMA, Screw Terminal |
| Description Marketing Copy | The Hubbellock devices feature an exclusive design unlike any other in the industry. The unique design is built to provide the safest heavy duty device even in some of the harshest environments. These Hubbellock plugs and connector bodies are built with a super tough nylon housing for high impact resistance and a one of kind interior design for superior safety that Hubbell is known for. The male contacts are molded into the nose for damage resistance and completely eliminate the chance of deformity. Additionally, the plug as well as the connector retains power mechanical cord grips that not only secure the cable but also clamp down on the conductors in order to provide unrivaled strain relief. Inside the connector is Hubbell's unique safety design. With unparalleled box terminations the connector interior holds a spring-loaded safety shutter to provide the ultimate arc protection. Furthermore the exceptional heat and impact resistance is maintained by the thermoplastic interior contributing to a longer lasting device. In all, the one of a kind function of the Hubbellock devices provide a safe and dependable performance in the most demanding applications. |
| Description Short | Locking Devices, Hubbellock, Industrial, Male Plug, 60A 600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Non NEMA, Screw Terminal, Yellow |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| FEATURES Bullets | Box terminals in conjunction with stainless steel terminal screws provide maximum termination strength and dependability;Insulated, color coded metallic housing enhances safety and abuse resistance;Molded-in male contacts are resistant to damage and provide a consistently positive connection |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Current Amperage Rating | 60 A |
| FV Voltage Rating Description | 600 V |
| Families | 574 |
| Family Color | Yellow |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | H/LOCK PLUG, 3P4W, 60A 600V;LKG PLUG 3P4W60A600V |
| Item Number | 01732 |
| Long Description | LOCKING PLUG, NYLON HOUSING, PHENOLIC INTERIOR, THERMOPLASTIC SLEEVE MATERIAL; BLACK INTERIOR, YELLOW SLEEVE COLOR; 4 WIRE(S); UL, CSA APPROVAL; GROUNDING; 3 POLE(S); 0.92 TO 1.45 INCH CORD SIZE; 600 VOLT AC 60 AMP PLUG RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon;Nylon Housing, Phenolic Interior, Thermoplastic Sleeve |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3-Pole;3 |
| Number Of Wires | 4-Wire;4 |
| Pallet Quantity | 770 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage Withstand - 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better;Environmental - Moisture Resistance - IP30 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C, Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #8 AWG - #4 AWG stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 3 |
| Plug Rating | 600 Volt AC 60 Amp |
| Product Description | H/LOCK PLUG, 3P4W, 60A 600V |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Hubbellock, Industrial, Male Plug, 60A 600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Non NEMA, Screw Terminal, Yellow |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 3.03 in x 3.03 in x 5.90 in |
| Special Features | Auto Ejects Improperly Made Connection |
| Standard | Certified to CSA Standard;Listed to UL Standard |
| Standards RoHS Compliance Status | CM | |
| Type | Plugs |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358501732 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 600 |
| Wire Size | #8 AWG to #4 AWG |