| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL26CM21 |
| Additional Information | Blade Material Brass; Enclosure IP20; Temperature Rating -40 to 60 Deg C |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Extra Heavy Duty Industrial/Marine |
| Approval | UL 94/498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Insulgrip[R] |
| Catalog Number | HBL26CM21 |
| Color | Yellow |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | L6-30P |
| Connection | Screwed Terminal |
| Constructional Feature | Impact Resistant, Chemical Resistant |
| Cord Range | "0.360""-0.930"" (9-24)" |
| Cord Size | 0.36 to 0.93 Inch |
| Cord Type | All Listed Portables |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A;30 Ampere |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Corrosion Resistant Insulgrip Plug, 30A, 250V AC, 2 Pole, 3 Wire Grounding, NEMA L6-30P, Yellow nylon |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Corrosion Resistant Insulgrip Plug, 30A, 250V AC, 2 Pole, 3 Wire Grounding, NEMA L6-30P, Yellow nylon |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Corrosion Resistant |
| FEATURES Bullets | Integral dust shield protects wiring chamber from dust or contaminants.;Ribbed nylon housing provides a secure grip and impact and chemical resistance;Superior cord grip design protects terminations from excess strain |
| FV Current Amperage Rating | 30 A |
| FV Voltage Rating Description | 250 VAC |
| Families | 574 |
| Family Color | Yellow |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 2 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | LKG PLUG, CM, 30A 250V, L6-30P, YL;LKG PLUG-NMA L6-30R |
| Item Number | 03910 |
| Listings | CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;UL 498 |
| Long Description | LOCKING PLUG, POLARIZED TYPE; NYLON MATERIAL; YELLOW COLOR; L6-30P CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 94/498, CSA C22.2 APPROVAL; 250 VAC VOLTAGE RATING; 30 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); IMPACT RESISTANT, CHEMICAL RESISTANT |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Model | HBL |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | L6-30P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire Grounding;3 |
| Performance | Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Electrical-Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Environmental - Flammability - HB or better per UL94/CSA 22.2 No.0.6;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C;Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG stranded copper wire only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498;Minimum -40C (w/o impact) |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG PLUG, CM, 30A 250V, L6-30P, YL |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Corrosion Resistant Insulgrip Plug, 30A, 250V AC, 2 Pole, 3 Wire Grounding, NEMA L6-30P, Yellow nylon |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 2.75 in x 2.26 in x 2.26 in |
| Special Features | Corrosion Resistant |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | Male Plug;Polarized |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358503910 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 250;250 VAC |
| Voltage Rating Description | 250 VAC |
| Wattage | 7 W |
| Wire Size | #16 AWG to #8 AWG |