| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL2720RT |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Base Price | 0.0000 |
| Connection | Ring Terminal |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| DDCATEGORY | 573 |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flush Receptacle, 30A 3-Phase Delta 250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, L15-30R, Ring Terminal, Black |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flush Receptacle, 30A 3-Phase Delta 250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, L15-30R, Ring Terminal, Black |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Accepts ring terminals;All-brass mounting and grounding system provides a lower resistance ground path and greater resistance to corrosion than steel mounting systems;Face color coding by voltage facilitates locating and mating of proper devices |
| FV Current Amperage Rating | 30 A |
| FV Voltage Rating Description | 3 Phase 250 VAC |
| Families | 573 |
| Family Color | Black |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Horsepower Maximum | 3 |
| InvoiceDescription | CAT#HBL2720, MOD RING T;NM 15-30R LCKG RCPT |
| Material | Nylon |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | L15-30R |
| Number Of Poles | 3-Pole |
| Number Of Wires | 4-Wire |
| Pallet Quantity | 2520 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - V2 or better per UL94/CSA 22.2 No.0.17;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C, Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG solid or stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 3 |
| Product Description | CAT#HBL2720, MOD RING T |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flush Receptacle, 30A 3-Phase Delta 250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, L15-30R, Ring Terminal, Black |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 3.28 in x 1.7 in x 1.31 in |
| Special Features | Accepts Ring Terminals |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498;WR Rating |
| Type | Single Flush Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358523453 |
| Voltage Rating | 3 Phase 250 VAC |
| Voltage Rating Description | 3 Phase 250 VAC |
| Wattage | 7,500 W |
| Wire Size | #16 to #8 |