| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL2730RT |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Industrial Grade |
| Base Price | 0.0000 |
| Connection | Screw Terminals |
| CountryOfOrigin | PR |
| Current Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| DDCATEGORY | 573 |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flush Receptacle, 30A 3-Phase Delta 480V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, L16-30R, Ring Terminal, Black |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flush Receptacle, 30A 3-Phase Delta 480V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, L16-30R, Ring Terminal, Black |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FV Current Amperage Rating | 30 A |
| FV Item Type | Single |
| FV Voltage Rating Description | 480 VAC |
| Families | 573 |
| Family Color | Black |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| InvoiceDescription | CAT#HBL2730, MOD RING T;NM L16-30R LCKG RCPT |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | L16-30R |
| Number Of Poles | 3-Pole |
| Number Of Wires | 4-Wire Grounding |
| Phase | 1 |
| Product Description | CAT#HBL2730, MOD RING T |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical receptacles |
| ProductLine | HUBW |
| Size | Standard Sized Product |
| Special Features | Ring Terminal |
| Standard | WR Rating |
| Type | Single Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358523455 |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Voltage Rating Description | 480 VAC |
| Wattage | 14400 W |
| Wire Size | #10 |