| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL27CM23 |
| Additional Information | Contact Material Brass; Enclosure IP20; Temperature Rating -40 to 60 Deg C |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Heavy Duty Industrial/Marine |
| Approval | UL 94/498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Insulgrip[R] |
| Cable Range | 0.350 - 1.150 in |
| Catalog Number | HBL27CM23 |
| Color | Yellow |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Conductor Range | #12AWG to #8AWG |
| Configuration | L15-30R |
| Connection | Pressure Screw Terminal |
| Constructional Feature | Impact Resistant, Chemical Resistant, Corrosion Resistant |
| Cord Diameter | 0.350-1.150 in |
| Cord Range | "0.350""-1.150"" (9-29)" |
| Cord Size | 0.35 to 1.15 Inch |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A;30 Ampere |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Marine Grade, Female Insulgrip Connector Body, 30A 3-Phase Delta 250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, NEMA L15-30R, Screw Terminal, Yellow Nylon. |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Marine Grade, Female Connector Body, 30A 3-Phase Delta 250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, L15-30R, Screw Terminal, Yellow |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Corrosion Resistant |
| FEATURES Bullets | Integral dust shield protects wiring chamber from dust or contaminants.;Nickel plated contacts and stainless steel screws provide maximum corrosion resistance.;Ribbed nylon housing provides a secure grip and impact and chemical resistance.;Superior cord grip design protects terminations from excess strain. |
| FV Current Amperage Rating | 30 A |
| FV Voltage Rating Description | 250 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Insulated Body |
| InvoiceDescription | LKG CONN, CM, 30A 3PH 250V L15-30R;LKG CONN-NMA L15-30R |
| Item Number | 03958 |
| Long Description | LOCKING DEVICE CONNECTOR, POLARIZED TYPE; NYLON MATERIAL; YELLOW COLOR; L15-30R CONFIGURATION; 4 WIRE(S); UL 94/498, CSA C22.2 APPROVAL; 250 VAC 3-PHASE VOLTAGE RATING; 30 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 3 POLE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Model | HBL |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | L15-30R |
| Noun | * |
| Number Of Conductors | 4 |
| Number Of Poles | 3-Pole;3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL94 or CSA 22.2 No. 0.6;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG stranded copper wire only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Product Description | LKG CONN, CM, 30A 3PH 250V L15-30R |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Marine Grade, Female Connector Body, 30A 3-Phase Delta 250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, L15-30R, Screw Terminal, Yellow |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 2.33 in x 2.33 in x 3.86 in |
| Special Features | Corrosion Resistant |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Temperature Rating Maximum | 167.00000 F |
| Type | Connector Body;Polarized |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC | 78358503958 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 250;250 VAC 3-Phase |
| Voltage Rating Description | 250 VAC |