| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL2830SW |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Heavy Duty Industrial Shrouded Watertight |
| Base Price | 0.0000 |
| Connection | Screw Terminal |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| DDCATEGORY | 573 |
| Decorative Color | Gray and White |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Watertight Safety-Shroud, Receptacle, 30A 3-Phase Wye 347/600V AC, 4-Pole 5-Wire Grounding, NEMA L23-30R, Screw Terminal, PBT housing and flange, Gray |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Watertight Safety Shroud, Receptacle, 30A 3-Phase Wye 347/600V AC, 4-Pole 5-Wire Grounding, L23-30R, Screw Terminal, Gray |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| EU RoHS Indicator | No |
| Environmental Conditions | Watertight |
| FEATURES Bullets | Alignment arrows with lock and unlock symbols provide a visual indication that devices are properly connected;Catalog number and color coded voltage rating are visible even when in use;High impact, thermoplastic housing for heavy-duty industrial environments;UL type 4X environmental seal while in use and when closed |
| FV Current Amperage Rating | 30 A |
| FV Voltage Rating Description | 3-Phase Y 347/600 VAC |
| Families | 573 |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Horsepower Maximum | 7.5 |
| InvoiceDescription | LKG WT S/SHRD RCPT, 30A, L23-30R;30A S/SHRD RCPT |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Valox |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | L23-30R |
| Number Of Gang S | 1-Gang |
| Number Of Poles | 4-Pole |
| Number Of Wires | 5-Wire |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Enclosure Rating-enclosure ratings of Types 4, 4X, and/or 12;Environmental - Flammability - V2 or better per UL94/CSA 22.2 No.0.17;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C, Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG solid or stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 3 |
| Product Description | LKG WT S/SHRD RCPT, 30A, L23-30R |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Watertight Safety Shroud, Receptacle, 30A 3-Phase Wye 347/600V AC, 4-Pole 5-Wire Grounding, L23-30R, Screw Terminal |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 3.75 in x 3.75 in x 2.9 in |
| Special Features | Shrouded Watertight Construction |
| Standard | UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12 |
| Type | Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358512891 |
| Voltage Rating | 3 Phase WYE 347/600 VAC |
| Voltage Rating Description | 3-Phase Y 347/600 VAC |
| Wattage | 18,000 W |
| Wire Size | #16 to #8 |