| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL2835 |
| Additional Information | Blade Material Brass; Enclosure IP20; Operating Temperature -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 94/498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Insulgrip[R] |
| Catalog Number | HBL2835 |
| Color | White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | L23-30P |
| Connection | Screw Terminals |
| Constructional Feature | Impact Resistant |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A;30 Ampere |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flanged Inlet, 30A 3-Phase Wye 347/600V AC, 4-Pole 5-Wire Grounding, L23-30P, Screw Terminal, White |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flanged Inlet, 30A 3-Phase Wye 347/600V AC, 4-Pole 5-Wire Grounding, L23-30P, Screw Terminal, White |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | #10-32 Multiple drive terminal screws (Slotted, Phillips, Robertson);Backwired terminations for ease of installation;Impact resistant thermoplastic construction;Mounting screws included |
| FV Current Amperage Rating | 30 A |
| FV Voltage Rating Description | 3 Phase WYE 347/600 VAC |
| Families | 574 |
| Family Color | White |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | True |
| InvoiceDescription | LKG FLG-INLT, 30A 3PH 347/600V, L23-30P;FLGD INLET-NMA L23-30P |
| Item Number | 03975 |
| Long Description | TWIST-LOCK INLET, POLARIZED TYPE; NYLON CASING MATERIAL; WHITE COLOR; L23-30P CONFIGURATION; 5 WIRE(S); UL 94/498, CSA C22.2 APPROVAL; 347/600 VAC STAR 3-PHASE VOLTAGE RATING; 30 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 4 POLE(S); IMPACT RESISTANT |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon;Nylon Casing |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | L23-30P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 4-Pole;4 |
| Number Of Wires | 5-Wire;5 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL94/CSA 22.2 No.0.17;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C. Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG solid or stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 3 |
| Product Description | LKG FLG-INLT, 30A 3PH 347/600V, L23-30P |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flanged Inlet, 30A 3-Phase Wye 347/600V AC, 4-Pole 5-Wire Grounding, L23-30P, Screw Terminal, White |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 3.06 in x 3.06 in x 2.27 in |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498 |
| Type | Flanged Inlet;Polarized |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358503975 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 3 Phase WYE 347/600 VAC;347/600 VAC Star 3-Phase |
| Voltage Rating Description | 3 Phase WYE 347/600 VAC |
| Wattage | 18,000 W |
| Wire Size | #16 to #8 |