| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL28W81BK |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Industrial/Commercial |
| Base Price | 0.0000 |
| Connection | Screwed Terminal |
| Cord Diameter | 0.375-1.125 in |
| Cord Type | All lPortable |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 30 A |
| DDCATEGORY | 574 |
| Decorative Color | Black |
| Description Long | Watertight Twist-Lock Plug, 30A, 3 Phase WYE 120/208V AC, 4-Pole, 5 Wire, Thermoplastic elastomer, NEMA L21 |
| Description Short | Watertight Twist-Lock Plug, 30A |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Watertight |
| FEATURES Bullets | Smooth body design minimizes collection points simplifying the wash down process;Stainless steel hardware and corrosion-resistant connection points;Strain relief nut always seals on the body, minimizing debris collection |
| FV Current Amperage Rating | 30 A |
| FV Voltage Rating Description | 3-Phase Y 120/208 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| InvoiceDescription | PLUG,W/TIGHT,3PY 30A 120/208V,L21-30P,BK;30A/208V WT PLUG |
| Material | Elastomeric/Composite |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | L21-30P |
| Number Of Poles | 4-Pole |
| Number Of Wires | 5-Wire |
| Performance | "Electrical - Current Interrupting - Rated for current interruption per UL498;Electrical - Dielectric Voltage - 2500V AC;Electrical - Max Working Voltage - As marked;Electrical - Temperature Rise - 30C max per UL498 at rated current;Environmental - Moisture Resistance - UL Listed 4, 4X, 12, 6, 6P;Environmental - Operating Temperatures - -40C (without impact) to +60C continuous;Environmental - UV resistance - All exposed materials are UV stabilized;Mechanical - Cord Accommodation - 0.375""-1.000"" (9.5-25.4)" |
| Phase | 3 |
| Product Description | PLUG,W/TIGHT,3PY 30A 120/208V,L21-30P,BK |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Watertight Devices, Twist-Lock Plug, 30A, 3 Phase WYE 120/208V AC, 4 Pole, 5 Wire, Thermoplastic elastomer, NEMA L21-30P, Black |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 2.77 in x 2.77 in x 3.94 in |
| Special Features | Watertight |
| Standard | Meets NEMA WD-1, WD-6 And ANSI Standards |
| Type | Plugs |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358513176 |
| Voltage Rating | 3-Phase Y 120/208 |
| Voltage Rating Description | 3-Phase Y 120/208 VAC |
| Wire Size | Max Cord: 8/3 S, 8/4 S, 10/5 S;Min Cords: 12/3 SJ, 16/3 S, 14/4 SJ, 18/4 S, 18/5 S |