| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL332NM |
| Additional Information | APPLICATION SHIPPING; ENCLOSURE IP56 |
| Amperage Rating | 32 A |
| Application | Marine Wiring Devices |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | TWIST-LOCK. |
| Catalog Number | HBL332NM |
| Color | WHITE COVER |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Connection | Pressure Screw Terminals |
| CountryOfOrigin | PR |
| Cover Type | WEATHER PROOF HINGED |
| Current Amperage Rating | 32 A |
| Current Rating | 32 A;32 AMPERE |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Marine Grade, Hull Inlet, 32A 230V AC 50 Cycles, 2-Pole 3-Wire Grounding, International, Screw Terminal, White |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Marine Grade, Hull Inlet, 32A 230V AC 50 Cycles, 2-Pole 3-Wire Grounding, International, Screw Terminal, White |
| Dielectric Strength | Withstands 3000V Minimum in |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Environmental Conditions | Watertight |
| FEATURES Bullets | Corrosion Resistant Rear enclosure;New quick connect with backwards compatibility;Self-closing Cover;Thermoset Contact Carrier |
| FV Current Amperage Rating | 32 A |
| Families | 574 |
| Family Color | White |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | True |
| InvoiceDescription | MARINE HULL INLET, 32A 230V, NM;NONMTLC HULL INLET |
| Item Number | 04062 |
| Long Description | POWER INLET, IMPACT RESISTANT, UV RESISTANT, WEATHER PROOF TYPE; NON METALLIC COVER MATERIAL; WHITE COVER COLOR; 230 VAC AT 50 HZ VOLTAGE RATING; 32 AMPERE CURRENT RATING; WEATHER PROOF HINGED COVER TYPE; TWIST-LOCK. BRAND; APPLICATION SHIPPING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | NON METALLIC COVER |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| Number Of Wires | 3-Wire Grounding |
| Performance | Environmental - Moisture Resistance - IP56 Suitability |
| Phase | 1 |
| Product Description | MARINE HULL INLET, 32A 230V, NM |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Marine Grade, Hull Inlet, 32A 230V AC 50 Cycles, 2-Pole 3-Wire Grounding, International, Screw Terminal, White |
| ProductLine | HUBW |
| Size | Standard Sized Product |
| Standard | CE Certified |
| Temperature Rating Maximum | 167 F |
| Temperature Rating Minimum | -40 F |
| Type | Hull Mount Single Inlet;IMPACT RESISTANT, UV RESISTANT, WEATHER PROOF |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358504062 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 230V kV;230 VAC AT 50 HZ |
| Wattage | 7360 W |
| Wire Size | #12 to #10 |