| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL420HI |
| Additional Information | Overall Dimension 4.3 Inch Length x 4.3 Inch Width x 0.92 Inch Height; Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Contact Material 0.032 Inch Brass; Power Rating 2500 Watt; Applicable Standard NEMA WD-6 |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | 4-Plex Hospital Grade |
| Approval | UL 498, CSA, C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | 4-PLEX[R] |
| Catalog Number | HBL420HI |
| Color | Ivory |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Configuration | 5-20R |
| Connection | Back Wired Screw Terminals |
| CountryOfOrigin | PR |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Amp |
| DDCATEGORY | 573 |
| Decorative Color | Ivory |
| Description Long | Straight Blade Devices, Receptacles, 4- Plex, Hospital Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 20A 125V, 5-20R, Ivory, Single Pack |
| Description Short | Straight Blade Devices, Receptacles, 4- Plex, Hospital Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 20A 125V, 5-20R, Ivory, Single Pack |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Anchor hole and loop feature secures solid wire for fast, easy terminations;Easily accessible break-off tabs for split wiring;Three conductors energize all four outlets;Triple wipe contacts |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 573 |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Grade | Hospital |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 1 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 4-PLEX HG RCPT, 20A 125V, 5-20R, IV;HOSP 20A125V NMA5-20R |
| Item Number | 01577 |
| Long Description | QUAD RECEPTACLE, POLYCARBONATE MATERIAL; IVORY COLOR; 5-20R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); HOSPITAL GRADE; UL 498, CSA, C22.2 APPROVAL; 125 VOLT AC 1-PHASE VOLTAGE RATING; 20 AMP CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); 4-PLEX[R] BRAND |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Polycarbonate |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Polycarbonate |
| Model | HBL |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Pallet Quantity | 1440 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Capable of withstanding a fault level of 1000A, per UL498;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94V-2;Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75C, minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device;Mechanical - Terminal Accommodation - #12 AWG copper stranded or solid conductor only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA |
| Phase | 1 |
| Product Description | 4-PLEX HG RCPT, 20A 125V, 5-20R, IV |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Receptacles, 4- Plex, Hospital Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 20A 125V, 5-20R, Ivory, Single Pack |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Hospital Grade |
| Size | 4.3 in x 4.3 in x 0.92 in |
| Special Features | High impact resistant Polycarbonate construction |
| Standard | Certified to CSA, C22.2, No. 42 File 285;NEMA WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File No. E2186 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | 4-PLEX Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358501577 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125 VAC;125 Volt AC 1-Phase |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 2500 W |
| Wire Size | #12 |