| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL4579VBK |
| Additional Information | Enclosure Type IP20; Operating Temperature -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 94/498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Valise[R] |
| Cable Range | 0.220 - 0.660 in |
| Catalog Number | HBL4579VBK |
| Color | Black |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Conductor Range | #14AWG to #12AWG |
| Configuration | L6-15R |
| Connection | Pressure Screw Terminal |
| Constructional Feature | Impact/Crush/Moisture Resistant |
| Cord Diameter | 0.220-0.660 in |
| Cord Range | "0.220""-0.660""(5.6-16.8)" |
| Cord Size | 0.22 to 0.66 Inch |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A;15 Ampere |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Twist-Lock Valise, Female Connector Body, 15A 250V, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L6-15R, Screw Terminal Nylon |
| Description Short | Twist-Lock Valise Female Connector Body 15A |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Powerful cord grips prevent conductor slippage and strain on wiring terminals;Totally insulated impact and crush resistant nylon body;Two captive multiple drive assembly screws |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 250 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Insulated Body |
| InvoiceDescription | LKG CONN, VALISE 15A 250V, L6-15R, BK;2P 15A 250V CONN |
| Item Number | 04322 |
| Long Description | LOCKING DEVICE CONNECTOR, POLARIZED TYPE; NYLON MATERIAL; BLACK COLOR; L6-15R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 94/498, CSA C22.2 APPROVAL; 250 V VOLTAGE RATING; 15 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); IMPACT/CRUSH/MOISTURE RESISTANT |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | L6-15R |
| Noun | * |
| Number Of Conductors | 3 |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstand 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL 94 or CSA 22.2 No. 0.6;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C Minimum -40C (w/o impact);Environmental - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498;Mechanical - Terminal Accommodation - #18 AWG - #12 AWG stranded copper wire only. |
| Product Description | LKG CONN, VALISE 15A 250V, L6-15R, BK |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Valise, Female Connector Body, 15A 250V, 2-Pole 3-Wire Grounding, L6-15R, Screw Terminal, Black |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 1.50 in x 1.50 in x 2.59 in |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Temperature Rating Maximum | 167 F |
| Temperature Rating Minimum | -13 F |
| Type | Connector Body;Polarized |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC | 78358504322 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 250;250 V |
| Voltage Rating Description | 250 VAC |