| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL460C9WDMUS1 |
| Amperage Rating | 60.000000000000000 A |
| Application | High Ampacity Connections |
| Base Price | 0.0000 |
| Color | Blue |
| Conductor Range | #8AWG to #2AWG |
| Connection | Pressure Screw Terminal |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 60 A |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Data Monitoring, Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female Connector Body, 60A 3-Phase Delta 250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Terminal Screws, Blue, Watertight |
| Description Short | Data Monitoring, Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female Connector Body, 60A 3-Phase Delta 250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Terminal Screws, Blue, Watertight |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Water Tight |
| FEATURES Bullets | Multi contact spring provides and maintains high unit pressure on mating pins to minimize temperature rise;Self-closing gasketed cover;Sequential contact engagement to prevent a momentary over-voltage;Super tough insulated non metallic housing;Watertight neoprene glad seal to prevent water ingress from entering at cable entrance |
| FV Channel Assignment | US1 |
| FV Current Amperage Rating | 60 A |
| FV Voltage Rating Description | 3 Phase 250 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Finish | Three |
| Insulation | Insulated Body |
| InvoiceDescription | PS, IEC, C, 60A, 3PH, 250V DATA MON US1;3P 4W 60A CONN |
| Material | Composite |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Number Of Conductors | 4 |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Description | PS, IEC, C, 60A, 3PH, 250V DATA MON US1 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Data Monitoring, Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female Connector Body, 60A 3-Phase Delta 250V AC, Watertight |
| ProductLine | HUBW |
| Series | HBL Heavy duty |
| Size | Standard |
| Special Features | Data Monitoring, US Channel 1 |
| Standard | UL Listed/CSA |
| Temperature Rating Maximum | 167.00000 F |
| Type | Watertight Connector Body |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC | 78358556910 |
| Voltage Rating | 250 |
| Voltage Rating Description | 3 Phase 250 VAC |