| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL460C9WLT |
| Amperage Rating | 60.000000000000000 A |
| Application | High Ampacity Connections |
| Base Price | 0.0000 |
| Connection | Screwed Terminal |
| Cord Type | All Portable |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 60 A |
| DDCATEGORY | 579 |
| Decorative Color | Blue |
| Description Long | Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female Connector Body, 60A 3-Phase Delta 250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Terminal Screws, Blue, Watertight |
| Description Marketing Copy | Watertight Devices - Hubbells IEC 60309 Pin and Sleeve plugs, connectors, inlets and receptacles are the highest performing products available. The HBL series of IEC pin and sleeve were designed for the demanding North American market. Hubbell was the first and is still only manufacturer of IEC 60309 devices in the USA and have numerous innovative features noted below. The IEC line of plugs and connectors are made with a rugged super tough, one-piece housing. The thermoset polyester contact carrier provides a high resistance to electrical tracking. They withstand higher temperatures which may result from overload or arcing. The heavy-duty, external cord grip provides superior strain relief on the conductors. Hubbells horsepower rated plugs and receptacles meet NEC 430.109(F) requirements and recognized as an approved disconnecting line of sight disconnecting means. |
| Description Short | Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female Connector Body, 60A 3-Phase Delta 250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Terminal Screws, Blue, Watertight |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Watertight |
| FEATURES Bullets | Color coded housings by voltage for easy identification;Corrosion-resistant self-closing gasketed cover;Insulated Non-Metallic housing |
| FV Current Amperage Rating | 60 A |
| FV Voltage Rating Description | 3 Phase 250 VAC |
| Families | 579 |
| Family Description | Miscellaneous Wiring Devices |
| InvoiceDescription | HBL460C9W & NON-METALLIC SAC34NM KIT;& SAC34 KIT |
| Material | Non-Metallic Housing, Brass Pins |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Number Of Poles | 3-Pole |
| Number Of Wires | 4-Wire |
| Pallet Quantity | 180 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstand 3000V AC;Electrical - Max. Working Voltage - 600V RMS;Environmental - Flammability - HB or better per UL 94 or CSA C22.2 No. 0.17;Environmental - Ingress Protection - IP67 Suitability;Environmental - Moisture Resistance - Watertight per IEC 60309-1;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C;Mechanical - Impact Resistance - Per CSA C22.2 No. 182.1 / UL1682;Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device housing;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with North American and IEC conventions;Minimum - 40C w/o impact |
| Phase | 3 |
| Product Description | HBL460C9W & NON-METALLIC SAC34NM KIT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | "Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female Connector Body, 60A 3-Phase Delta 250V AC, Watertight, 3/4"" NPT Liquidtight Threading" |
| ProductLine | HUBW |
| Series | HBL Heavy Duty |
| Size | Standard Sized |
| Special Features | Watertight |
| Standard | CSA Certified File LR280C;UL Classified to IEC 60309-1 IEC 60309-2;UL Listed, File E146033 |
| Type | Watertight Connector Body |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358555033 |
| Voltage Rating | 250 AC |
| Voltage Rating Description | 3 Phase 250 VAC |
| Wattage | 15000 W |
| Wire Size | #8-#2 |