| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL460MIS2W |
| Additional Information | Operating Temperature -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 60 A |
| Application | High Ampacity Connections |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Insulgrip[R] |
| Catalog Number | HBL460MIS2W |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51500 |
| Commodity Description | Pin & Sleeve Devices |
| Connection | Pressure Screw Terminals |
| Constructional Feature | Corrosion Resistant, Abuse Resistant, Dusttight, Watertight |
| CountryOfOrigin | PL |
| Current Amperage Rating | 60 A |
| Current Rating | 60 A;60 Ampere |
| DDCATEGORY | 576 |
| Description Long | Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female, Mechanically Interlocked Receptacle, 60A 600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding Style 2, Terminal |
| Description Marketing Copy | "Style II Insulgrip Mechanical Interlocks - Hubbell Circuit-Lock Pin and Sleeve Mechanical Interlocks are a revolutionary design that incorporates a disconnect switch and pin and sleeve receptacle in a compact non-metallic unit. These devices offer maximum safety by preventing users from mating or breaking a circuit under load Hubbells interlock mechanism detects the presence of a plug and prevents it from being removed when the switch is in the ""ON"" position. It features a high visibility red handle that can be locked to meet OSHA lockout/tagout regulations, and the enclosure door can be locked to prevent unauthorized access. The rugged, corrosion-resistant Type 4X PBT enclosure features adjustable mounting feet for flexible installation, while the receptacles spring-loaded cover with gasket is dust tight and provides a watertight seal when turned and locked. The patented Plug-Check mechanism detects the presence of the plug. It operates as a clutch to engage the handle with the switch and captures the plug. This action prevents the plug from being removed until the switch is turned OFF." |
| Description Short | Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female, Mechanically Interlocked Receptacle, 60A 600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding Style 2 |
| Directory | CIS |
| Door Type | Removable Hinged |
| EU RoHS Indicator | No |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Environmental Conditions | Watertight |
| FEATURES Bullets | High visibility red handle can be locked in the OFF position;Removable door for ease of wiring and installation;Spring-loaded receptacle liftcover with gasket |
| FV Current Amperage Rating | 60 A |
| FV Voltage Rating Description | 600V AC/250V DC |
| Families | 576 |
| Family Color | Gray |
| Family Description | Pin & Sleeve Devices |
| Fuse Provision | Class J |
| Hub Type | 1-1/4 Inch NPT |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | PS, INS, MECHINT, 3P4W, 60A 600V, W/T;MECH INTERLOCK |
| Item Number | 51489 |
| Long Description | MECHANICAL INTERLOCK, MECHANICALLY INTERLOCKED TYPE; STAINLESS STEEL ENCLOSURE MATERIAL; 4 WIRE(S); 600 VAC/250 VDC VOLTAGE RATING; NEMA 4X ENCLOSURE; 60 AMPERE CURRENT RATING; 3 POLE(S); CORROSION RESISTANT, ABUSE RESISTANT, DUSTTIGHT, WATERTIGHT |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Stainless Steel Enclosure |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3-Pole;3 |
| Number Of Wires | 4-Wire;4 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current and voltage;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3,000VAC Min.;Electrical - Max. Working Voltage - 250VDC/600VAC;Electrical - Operations - Mechanical 10,000 cycles minimum;Environmental - Flammability - UL94-5VA and V-0 Classification;Environmental - Ingress Protection - IP66 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Max. Continuous +60C;Mechanical - Impact Resistance - In accordance with UL 746C;Mechanical - Mounting - External adjustable feet;Mechanical - Product Identification - Ratings are part of the external label and molded into the receptacle housing;Mechanical - Terminal Identification - In accordance with UL, CSA and international conventions;Min. Continuous -40C w/o impact |
| Phase | 1;3 |
| Product Description | PS, INS, MECHINT, 3P4W, 60A 600V, W/T |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female, Mechanically Interlocked Receptacle, 60A 600V AC, Style 2 |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Unfused |
| Size | Standard Sized Product |
| Special Features | Watertight |
| Standard | UL Listed for US and Canada |
| Type | Mechanical Interlock;Mechanically Interlocked |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358551489 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 600 VAC/250 VDC |
| Voltage Rating Description | 600V AC/250V DC |
| Wattage | 36000 W |
| Wire Size | #8 to #2 |