| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL4773VBK |
| Additional Information | Wire Size 16 to 8 AWG (Stranded Copper); Enclosure Rating IP20; Blade Material Brass; Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Applicable Standard Federal Specification WC-596 |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Valise[R] |
| Cable Range | 0.220 - 0.660 in |
| Catalog Number | HBL4773VBK |
| Color | Black |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | L7-15P |
| Connection | Screwed Terminal |
| Constructional Feature | Impact/Crush Resistant |
| Cord Diameter | 0.220-0.660 in |
| Cord Range | "0.220""-0.660""(5.6-16.8)" |
| Cord Size | 0.22 to 0.66 Inch |
| Cord Type | All Listed Portables |
| CountryOfOrigin | PR |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A;15 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Decorative Color | Black |
| Description Long | Twist-Lock Valise Male Plug, 15A 277V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L7-15P, Screw Terminal Nylon |
| Description Short | Twist-Lock Valise Male Plug 15A |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Powerful cord grips prevent conductor slippage and strain on wiring terminals;Totally insulated impact and crush resistant nylon body;Two captive multiple drive assembly screws |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 277 VAC |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 2 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | LKG VAL PLUG, 15A 277V, L7-15P, BK;2P 15A 277V PLUG |
| Item Number | 04330 |
| Long Description | LOCKING PLUG, POLARIZED TYPE; NYLON MATERIAL; BLACK COLOR; L7-15P CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 498, CSA C22.2 APPROVAL; 277 VOLT AC VOLTAGE RATING; 15 AMP CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); IMPACT/CRUSH RESISTANT; 0.22 TO 0.66 INCH CORD SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | L7-15P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL 94 or CSA 22.2 No. 0.6;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #18 AWG - #12 AWG stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG VAL PLUG, 15A 277V, L7-15P, BK |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Valise, Male Plug, 15A 277V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, L7-15P, Screw Terminal, Black |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 1.50 in x 1.50 in x 1.87 in |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Fed.Spec. W-C-596;Listed to UL 498 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | Plugs;Polarized |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358504330 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 277;277 Volt AC |
| Voltage Rating Description | 277 VAC |
| Wattage | 4 W |
| Wire Size | #18 AWG to #12 AWG |