| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL4794 |
| Additional Information | MATERIAL REINFORCED THERMOPLASTIC POLYESTER |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Heavy Duty |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | HUBBELL[R] |
| Catalog Number | HBL4794 |
| Color | BROWN |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Connection | Screw Terminal |
| CountryOfOrigin | PR |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| DDCATEGORY | 573 |
| Description Long | Twist-Lock Industrial Combination Face Duplex Receptacle, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R and L5-15R, Screw Terminal, Two Feeds One Return |
| Description Short | Twist-Lock Industrial Combination Face Duplex Receptacle 15A, 2-Feeds 2-Returns |
| Device 1 | 125 V 15 AMPERE 2 POLE 3 WIRE STRAIGHT BLADE, 5-15R |
| Device 2 | 125 V 15 AMPERE 2 POLE 3 WIRE LOCKING |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | 15A 125V;2-Pole 3-Wire Grounding;Combo Face Duplex Receptacle;Industrial |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 573 |
| Family Color | Brown |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Horsepower Maximum | 0.5 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | LKG COMB DUP RCPT NEMA 5&L5-15R, 2H1N;GRD RCPT-NMA 5&L5-15R |
| Item Number | 23700 |
| Long Description | COMBINATION DUPLEX RECEPTACLE, BROWN COLOR; UL, CSA APPROVAL; SIDE WIRING; 125 V 15 AMPERE 2 POLE 3 WIRE STRAIGHT BLADE, 5-15R DEVICE 1; 125 V 15 AMPERE 2 POLE 3 WIRE LOCKING DEVICE 2; HUBBELL[R] BRAND; MATERIAL REINFORCED THERMOPLASTIC POLYESTER |
| MSDS Form Number | * |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Thermoplastic/Composite |
| Model | HBL |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-15R, L5-15R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94 V-2 or better;Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75C, minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device;Mechanical - Terminal Accommodation - #14-#10 AWG copper stranded or solid conductor only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG COMB DUP RCPT NEMA 5&L5-15R, 2H1N |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Twist-Lock, Industrial, Combo Face Duplex Receptacle, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R and L5-15R, Screw Terminal, Brown, 2) Feeds 1) Return |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Special Combination Receptacle |
| Size | 3.28 in x 1.5 in x 0.88 in |
| Special Features | Standard |
| Standard | Certified to CSA, C22.2, No. 42 File 285;UL Listed to UL498 File E2186 |
| Type | Duplex Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358523700 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125 V |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 1,875 W |
| Wire Size | #14 to #10 |
| Wiring | SIDE |