| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL5262GYTR |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Extra Heavy Duty Specification Grade |
| Base Price | 0.0000 |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| DDCATEGORY | 573 |
| Description Long | Straight Blade Devices, Tamper Resistant Duplex Receptacle, Industrial Grade, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, Gray. |
| Description Marketing Copy | "HBL Extra Heavy Duty Max Industrial Series - Hubbells commitment to quality continually reinforces a philosophy of unrivaled performance. No Hubbell device exemplifies this philosophy more than the HBL5262. While all Hubbell receptacles are designed and manufactured to withstand even the harshest environments, none match the total performance of the HBL5262. Whether in a factory, office building or school, the Hubbell HBL5262 is the receptacle of choice when people are depending on the safety and reliability of a receptacle. The safest, most reliable design for a low resistance flow of fault currents. Oversized bell"" shaped ground contacts, along with nickel plated steel retaining shields, help minimize damage to the grounding system during abrupt pullout." |
| Description Short | Straight Blade Devices, Tamper Resistant Duplex Receptacle, Industrial Grade, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, Gray |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Tamper resistant |
| FEATURES Bullets | Brass mounting strap and Triple Wipe contacts High impact resistant face with circuit I.D. marking area;Complies with National Electrical Code (NEC) requirements for Tamper Resistant receptacles;Fed-Spec UL listing insures proven performance in demanding applications;Patented TR design eliminates plug-in difficulty and TR complaints |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 573 |
| Family Color | Gray |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Horsepower Maximum | 0.5 |
| InvoiceDescription | DUP RCPT, IND, TR, 15A/125V, 5-15R, GY;15A 125V RCP |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| NEMA Rating | 5-15R |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Performance | Dielectric Voltage: Withstands 2,000V minimum;Electrical Current: Interrupting Certified for current interrupting at full rated current;Mechanical: Product Identification: Ratings are a permanent part of the device;minimum -40C (w/oimpact);Operating Temperature: Maximum continuous 75C;Terminal Accommodation: #12-10 AWG stranded or solid copper wire only;Terminal Identification: Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA: Environmental: Flammability: UL 94V-2 |
| Product Description | DUP RCPT, IND, TR, 15A/125V, 5-15R, GY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Tamper Resistant Duplex Receptacle, Industrial Grade, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, Gray |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Extra Heavy Duty |
| Special Features | Tamper Resistant |
| Standard | CSA Certified 22.2, No. 42;Fed. Spec. W-C-596;NEMA WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File No. E2186 |
| Type | Tamper-Resistant |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358554242 |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 1875 W |
| Wire Size | #12 to #10 |