| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL5262LC2GN |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Industrial Grade |
| Base Price | 0.0000 |
| Connection | Terminal Screws |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| DDCATEGORY | 0 |
| Description Long | Straight Blade Devices, Logic Load Control Receptacles,Fully Controlled Industrial Grade, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, Green. |
| Description Marketing Copy | Switched Receptacles for Automatic Receptacle Control - to Hubbell Wiring Device-Kellems comprehensive offering for automatic receptacle control requirements. Featuring Hubbells exclusive and patented tamper-resistant mechanism as standard, the unit is capable of controlling other receptacles downstream in the branch circuit. Hubbell offers this innovative device in wired and wireless options, which are both fully compatible with existing systems. This allows for easy additions and changes to meet current energy codes and standards in current facilities. |
| Description Short | Straight Blade Devices, Logic Load Control Receptacles,Fully Controlled Industrial Grade, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, Green. |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| FEATURES Bullets | Designed for Automatic Receptacle (plug load) Control;Half controlled face and downstream control;Low voltage wire control;Tamper Resistant NOT Plug Resistant |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 0 |
| Family Color | Green |
| Family Description | UnCategorized |
| InvoiceDescription | LOAD CTRL DR, FULL CTRLD, 15A, 5-15R, GN;15A 125V RCP |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Thermoplastic/Composite |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-15R |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Performance | Dielectric Voltage: Withstands 2,000V minimum;Electrical: Current Interrupting Certified for current interrupting at full rated current;Environmental: Flammabilty: UL94V-2;Mechanical: Product Indentification: Ratings are a permanent part of the device;Operating Location: Indoor Use Only;Operating Temperature: 0 to 40C (32 to 104F) Relative Humidity (non-condensing) 0% to 95% (w/o impact);Terminal Accomodation: #14-10 AWG stranded or solid copper conductor only;Terminal Indentification: Terminals identified in accordance with UL498 and CSA (Brass, White, Green) |
| Phase | 1 |
| Product Description | LOAD CTRL DR, FULL CTRLD, 15A, 5-15R, GN |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Logic Load Control Receptacles, Fully Controlled Industrial Grade, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, Green. |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Switched Receptacles |
| Size | Standard Sized Product |
| Special Features | Full Load Controlled, DR, Split Circuit |
| Standard | Complies with:NEC Section 406.3 (E), ASHRAE 90.1 Section 8.4.2,California Title 24 Artcile 130.5(d);cULus 498B SA UL File No. E481574;Fed. Spec. WC596G;NEMA WD-6 Compliant |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358542842 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 1875 |
| Wire Size | #14 to #10 |