| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL5366EBK |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Industrial/Commercial Grade |
| Base Price | 0.0000 |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| DDCATEGORY | 574 |
| Decorative Color | Black |
| Description Long | Straight Blade Devices, Male Plug, Insulgrip Heavy Duty, Industrial/Commercial Grade, Straight, 2-Pole 3- Wire Grounding, 20A 125V, 5-20P, Black, Single Pack, Rated for 12/3 SO. |
| Description Short | Straight Blade Devices, Male Plug, Insulgrip Heavy Duty, Industrial/Commercial Grade, Straight, 2-Pole 3- Wire Grounding, 20A 125V, 5-20P, Black, Single Pack, Rated for 12/3 SO |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| FEATURES Bullets | Beveled housing prevents snagging;Fast lead assembly screws;Ribbed nylon housing is impact and chemical resistant;VARI-SIZE adjustable cord clamp |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Horsepower Maximum | 1.00 |
| InvoiceDescription | PLUG, 20A 125V, 5-20P, 12/3 SO;20A 125V 12/3 PLUG |
| Material | Polycarbonate |
| NEMA Rating | 5-20P |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94 HB or better;Environmental - IP Suitability - IP20;Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75C minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #18-10 AWG. Standed copper wire only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA |
| Phase | 1 |
| Product Description | PLUG, 20A 125V, 5-20P, 12/3 SO |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Male Plug, Insulgrip Heavy Duty, Industrial/Commercial Grade, Straight, 20A 125V, 5-20P, Rated for 12/3 SO |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Insulgrip |
| Standard | CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280;Fed. Spec. W-C596G;NEMA WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | Plug |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358554138 |
| Voltage Rating | 125 |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wire Size | #18 AWG to #10 AWG |