| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL5492 |
| Additional Information | Material Nylon (Face), Reinforced Polyethylene (No Suggestions) (Base); Ground Type Grounding; Temperature Rating -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Heavy Duty |
| Approval | UL 498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | HBL5492 |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Brown |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Connection | Screw Terminals |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| DDCATEGORY | 573 |
| Description Long | Straight Blade Devices, Receptacles, Combo Duplex, Industrial Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 20A 250V, 6- 20R, Brown, Single Pack. |
| Description Short | Straight Blade Devices, Receptacles, Combo Duplex, Industrial Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 20A 250V, 6- 20R, Brown, Single Pack |
| Device 1 | 250 V 20 Ampere 2-Pole 3-Wire Straight Blade, 6-20R |
| Device 2 | 250 V 20 Ampere 2-Pole 3-Wire Straight Blade |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | 2-Pole 3-Wire Grounding;Combo Duplex;Industrial Grade;Receptacles |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V;250 V |
| Families | 573 |
| Family Color | Brown |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Horsepower Maximum | 2 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | DUP RCPT, 20A COMBO, 5&6-20R, BR;DPLX RCPT NEMA5/6-20R |
| Item Number | 43544 |
| Long Description | COMBINATION DUPLEX RECEPTACLE, BROWN COLOR; UL 498, CSA C22.2 APPROVAL; BACK, SIDE WIRING; 250 V 20 AMPERE 2-POLE 3-WIRE STRAIGHT BLADE, 6-20R DEVICE 1; 250 V 20 AMPERE 2-POLE 3-WIRE STRAIGHT BLADE DEVICE 2 |
| MSDS Form Number | * |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Thermoplastic/Composite |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-20R, 6-20R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94 V-2 or better;Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75C, minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device;Mechanical - Terminal Accommodation - #14-#10 AWG copper stranded or solid conductor only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA |
| Phase | 1 |
| Product Description | DUP RCPT, 20A COMBO, 5&6-20R, BR |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Receptacles, Combo Duplex, Industrial Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 20A 250V, 6- 20R, Brown, Single Pack |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Extra Heavy Duty |
| Size | 3.28 in x 1.5 in x 0.88 in |
| Special Features | Standard |
| Standard | Certified to CSA, C22.2, No. 42 File 285;UL Listed to UL498 File E2186 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | Combination Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358543544 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125/250 V |
| Voltage Rating Description | 125 V;250 V | |
| Wattage | 5000 W |
| Wire Size | #14 to #10 |
| Wiring | Back, Side |