| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL560PS1WR |
| Additional Information | AREA OF APPLICATION AGRICULTURE, CHEMICAL PROCESSING, CONSTRUCTION, ENTERTAINMENT, FOOD PROCESSING, FOOD SERVICE, MANUFACTURING, MILITARY; ENCLOSURE NEMA 3/4/4X; OPERATING TEMPERATURE -25 TO 75 DEG C; SLEEVE MATERIAL BRASS |
| Amperage Rating | 60 A |
| Application | Metallic with Nylon Shroud |
| Approval | UL 50, UL 62, UL 94V-0, UL 1010, UL 1682, UL 1686, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | INSULGRIP[R] |
| Catalog Number | HBL560PS1WR |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51500 |
| Commodity Description | Pin & Sleeve Devices |
| Connection | Screwed Terminal |
| Constructional Feature | IMPACT RESISTANT, WATER TIGHT |
| Cord Type | All Portable |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 60 A |
| Current Rating | 60 A;60 AMPERE |
| DDCATEGORY | 576 |
| Decorative Color | Black |
| Description Long | Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Male, Plug, 60A 600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding Style 1, Terminal Screws, Gray and Black, Watertight- Reversed |
| Description Marketing Copy | Metallic where you want It, non-metallic where you need it. Different from traditional all-metallic devices, Hubbell Pin and Sleeve wiring devices are designed to provide metallic shrouding where you want it and a non-metallic housing where you need it. W. |
| Description Short | Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Male, Plug, 60A 600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding Style 1, Terminal Screws, Gray and Black, Watertight- Reversed |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Environmental Conditions | Watertight |
| FEATURES Bullets | All-Brass sleeve contacts provide reliable electrical contact;Catalog number and rating visible while in use;Locking ring provides UL Type 4X watertight, dust-tight seal |
| FV Current Amperage Rating | 60 A |
| FV Voltage Rating Description | 600V AC/250V DC |
| Families | 576 |
| Family Description | Pin & Sleeve Devices |
| Grounding Style | 1, SHELL |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | PS, INS, PLUG, 4P5W, 60A 600V, S1 REV;WT INSULGRIP PLUG |
| Item Number | 01256 |
| Long Description | PIN AND SLEEVE PLUG, POLARIZED, REVERSE SERVICE, WITH LOCKING RING, FAN, HEATER, PUMP TYPE; VALOX[R] 357 MATERIAL; 0.5 INCH MIN. CABLE OUTER DIAMETER; 1.45 INCH MAX. CABLE OUTER DIAMETER; 5 WIRE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Composite;VALOX[R] 357 |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Maximum Cable Outer Diameter | 1.45 INCH |
| Minimum Cable Outer Diameter | 0.5 INCH |
| Model | HBL |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 4-Pole;4 |
| Number Of Wires | 5-Wire;5 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3,000V AC;Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS;Environmental - Flammability (Enclosure) - UL 94V-0 and CSA C22.2 No. 0.17;Environmental - Moisture Resistance - Type 3, 4, 4X per UL 50E and CSA 22.2, No. 94;Environmental - Operating Temperatures - Max. Continuous 75C;Mechanical - Impact Resistance - Per CSA C22.2, No. 182.1, UL 1682;Mechanical - Product Identification - Identification and ratings are permanently fastened to the device housing;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 1686(1, 2, 3, Green);Min. -40C w/o impact -25 with impact |
| Product Description | PS, INS, PLUG, 4P5W, 60A 600V, S1 REV |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Male, Plug, 60A 600V AC, Style 1 , Watertight- Reversed |
| ProductLine | HUBW |
| Series | UL 1686 Class 1 Insulgrip |
| Size | Standard Sized |
| Special Features | Watertight |
| Standard | CSA Certified to CSA Spec. C22.2 No. 159;UL Listed and CSA Certified Type 4X;UL Standard 1682,UL 50, and UL 1010 |
| Type | Watertight Plug;POLARIZED, REVERSE SERVICE, WITH LOCKING RING, FAN, HEATER, PUMP |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358501256 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 600 VAC/250;600 VAC/250 VDC |
| Voltage Rating Description | 600V AC/250V DC |
| Wire Size | #6 AWG to #4 AWG |