| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL5666C |
| Additional Information | Power Rating 1.5 HP; Blade Holder Material Nylon; Terminal Retainer Material Clear Polycarbonate; Terminal Clamp Material Nickel Plated Steel; Terminal Screw #8-32 TPI Brass; Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Applicable Standard NEMA WD-6 |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Industrial/Commercial |
| Approval | UL 498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Insulgrip [R] |
| Catalog Number | HBL5666C |
| Certified Listed | BABA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Black/White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | 6-15P |
| Connection | Screwed Terminal |
| Constructional Feature | Impact/Chemical Resistant |
| Cord Size | 0.23 to 0.72 Inch |
| Cord Type | All Portable |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A;15 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Decorative Color | Black |
| Description Long | Straight Blade Devices, Male Plug, Insulgrip Heavy Duty, Industrial/Commercial Grade, Straight, 2-Pole 3- Wire Grounding, 15A 250V, 6-15P, Black and White, Single Pack. |
| Description Short | Straight Blade Devices, Male Plug, Insulgrip Heavy Duty, Industrial/Commercial Grade, Straight, 2-Pole 3- Wire Grounding, 15A 250V, 6-15P, Black and White, Single Pack |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Ribbed Nylon Housing Is Impact and Chemical Resistant |
| FEATURES Bullets | Beveled housing prevents snagging;Fast lead assembly screws;Ribbed nylon housing is impact and chemical resistant;VARI-SIZE adjustable cord clamp |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes | |
| FV Certified Listed | BABA Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 250 V |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 1.5 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | PLUG, 15A 250V, 6-15P, B/W;GRD PLUG-NEMA6-15P |
| Item Number | 17560 |
| Long Description | STRAIGHT BLADE PLUG, NYLON MATERIAL; BLACK/WHITE COLOR; 6-15P CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 498, CSA C22.2 APPROVAL; 250 VOLT AC VOLTAGE RATING; 15 AMP CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); IMPACT/CHEMICAL RESISTANT; 0.23 TO 0.72 INCH CORD SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Composite;Nylon |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | 6-15P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Pallet Quantity | 6600 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94 HB or better;Environmental - IP Suitability - IP20;Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75C minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #18-10 AWG. Standed copper wire only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA |
| Phase | 1 |
| Product Description | PLUG, 15A 250V, 6-15P, B/W |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Male Plug, Insulgrip Heavy Duty, Industrial/Commercial Grade, Straight, 2-Pole 3- Wire Grounding, 15A 250V, 6-15P and White |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Insulgrip |
| Size | 1.97 in x 1.53 in x 1.53 in |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | CSA Certified to C22.2 No. 42 File 280;NEMA WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File E1706 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | Plug |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358517560 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 250;250 Volt AC |
| Voltage Rating Description | 250 V |
| Wattage | 3 W |
| Wire Size | #18 AWG to #10 AWG |