| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL6031 |
| Additional Information | Overall Dimension 2.53 Inch Diameter x 4.06 Inch Length; Enclosure Rating IP55; Temperature Rating -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | For 20/30 A |
| Application | Power Connection |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock [R], Insulgrip [R] |
| Catalog Number | HBL6031 |
| Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Black |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51800 |
| Commodity Description | Miscellaneous Wiring Devices |
| Cord Type | All Listed Portable |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 579 |
| Decorative Color | Black |
| Description Long | Weatherproofing Boots, Weatherproof Device Boot, Black |
| Description Short | Weatherproofing Boots, Weatherproof Device Boot, Black |
| Device Rating | 20/30 Amp 3-Wire |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected by Additional Means |
| FEATURES Bullets | Durable thermoplastic elastomer material;Ribbed design provides a secure grip;Weather protective covering |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Families | 579 |
| Family Description | Miscellaneous Wiring Devices |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | W/PROOF DEVICE BOOT, BK, 20/30A TL,SHORT;BLK BOOT |
| Item Number | 75250 |
| Long Description | WEATHERPROOF BOOT, LOCKING CONNECTOR, PLUG TYPE; THERMOPLASTIC ELASTOMER MATERIAL; BLACK COLOR; 20/30 AMP 3-WIRE DEVICE RATING; TWIST-LOCK [R], INSULGRIP [R] BRAND; OVERALL DIMENSION 2.53 INCH DIAMETER X 4.06 INCH LENGTH; ENCLOSURE RATING IP55 |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Elastomer / Elastomeric;Thermoplastic Elastomer |
| Mounting | Cord |
| Noun | * |
| Number Of Wires | 3 |
| Pallet Quantity | 1200 |
| Performance | Environmental - Moisture Resistance - IP55;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C,Minimum -40C (w/o impact) |
| Product Description | W/PROOF DEVICE BOOT, BK, 20/30A TL,SHORT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Weatherproofing Boots, Weatherproof Device Boot, Black |
| ProductLine | HUBW |
| Size | Standard Sized Product |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | TAA Compliant (All status valid till December 2024) |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | Weatherproof Boot;Locking Connector, Plug |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78358575250 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |