| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL7314C |
| Additional Information | Wire Size 16 to 8 AWG (Stranded Copper); Enclosure Rating IP20; Contact Material Brass; Temperature Rating -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Insulgrip[R] |
| Cable Range | 0.360 - 0.930 in |
| Catalog Number | HBL7314C |
| Certified Listed | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| Color | Black;White;Black/White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Conductor Range | #14AWG to #12AWG |
| Configuration | Non-NEMA Locking |
| Connection | Pressure Screw Terminal |
| Constructional Feature | Impact/Chemical Resistant |
| Cord Diameter | 0.360-0.930 in |
| Cord Range | "0.360""-0.930"" (9-24)" |
| Cord Size | 0.36 to 0.93 Inch |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Female Insulgrip Connector Body, 20A 125/250V, 3-Pole 3-Wire Non Grounding, Non- NEMA, Screw Terminal, Black and White Nylon. |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Female Connector Body, 20A 125/250V, 3-Pole 3-Wire Non Grounding, Non- NEMA, Screw Terminal, Black and White |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Clear, funnel shaped wire entry for ease of termination.;Integral dust shield protects wiring chamber from dust or contaminants.;Ribbed nylon housing provides a secure grip and impact and chemical resistance.;Superior cord grip design protects terminations from excess strain. |
| FV BuyAmericanCompliant | Yes |
| FV Certified Listed | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125/250 V |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Non-Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Insulated Body |
| InvoiceDescription | LKG CONN, 3P3W, 20A 125/250V, B/W N-NEMA;LKG CONN-3P3W20A250V |
| Item Number | 03750 |
| Long Description | LOCKING DEVICE CONNECTOR, POLARIZED TYPE; NYLON MATERIAL; BLACK/WHITE COLOR; NON-NEMA LOCKING CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL, CSA C22.2 APPROVAL; 125/250 VOLT AC VOLTAGE RATING; 20 AMP CURRENT RATING; NON-GROUNDING; 3 POLE(S); IMPACT/CHEMICAL RESISTANT |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Noun | * |
| Number Of Conductors | 3 |
| Number Of Poles | 3-Pole;3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Pallet Quantity | 2880 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL94 or CSA 22.2 No. 0.6;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #8 AWG stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Product Description | LKG CONN, 3P3W, 20A 125/250V, B/W N-NEMA |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Female Connector Body, 20A 125/250V, 3-Pole 3-Wire Non Grounding, Non- NEMA, Screw Terminal, Black and White |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 2.26 in x 2.26 in x 3.86 in | |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | Buy American Act Compliant (All status valid till December 2024) |
| Temperature Rating Maximum | 167 F |
| Temperature Rating Minimum | -13 F |
| Type | Connector Body;Polarized |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC | 78358503750 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125/250;125/250 Volt AC |