| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL7524C |
| Additional Information | Blade Material Brass; Enclosure IP20; Operating Temperature -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 94/498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R], Insulgrip[R] |
| Catalog Number | HBL7524C |
| Color | White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | L1-15P |
| Connection | Screw Terminals |
| Constructional Feature | Impact Resistant |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A;15 Ampere |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Insulgrip Flanged Inlet, 15A 125V, 2-Pole 2-Wire Non-Grounding, NEMA L1-15P, Screw Terminal, Nylon casing, Polarized, Backwired , White. |
| Description Short | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flanged Inlet, 15A 2-Pole 2-Wire NonGrounding, L1-15P, Screw Terminal, White |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Backwired terminations for ease of installation;Impact resistant thermoplastic construction;Mounting screws included |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 574 |
| Family Color | White |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Non-Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | True |
| InvoiceDescription | LKG FLG NLT, 15A 125V, L1-15P;FLNGD INLT NMA L1-15P |
| Item Number | 17800 |
| Long Description | TWIST-LOCK INLET, POLARIZED TYPE; NYLON CASING MATERIAL; WHITE COLOR; L1-15P CONFIGURATION; 2 WIRE(S); UL 94/498, CSA C22.2 APPROVAL; 125 V VOLTAGE RATING; 15 AMPERE CURRENT RATING; NON-GROUNDING; 2 POLE(S); IMPACT RESISTANT |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon;Nylon Casing |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | L1-15P |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 2-Wire;2 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL94/CSA 22.2 No.0.17;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C, Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #18 AWG - #10 AWG solid or stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG FLG NLT, 15A 125V, L1-15P |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flanged Inlet, 15A 2-Pole 2-Wire NonGrounding, L1-15P, Screw Terminal, White |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 2.56 in x 2.56 in x 1.72 in |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No. 42;Fed. Spec W-C-596;Listed to UL 498 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Temperature Rating Maximum | 167 F |
| Temperature Rating Minimum | -40 F |
| Type | Flanged Inlet;Polarized |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358517800 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125 V |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 1,875 W |
| Wire Size | #18 to #10 |