| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL7571 |
| Additional Information | Enclosure IP20; Temperature Rating -40 to 60 Deg C |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 94/498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R] |
| Cable Range | 0.335 - 0.421 in |
| Catalog Number | HBL7571 |
| Color | Black |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Conductor Range | #14 AWG to #12 AWG |
| Configuration | ML-2R |
| Connection | Pressure Screw Terminal |
| Constructional Feature | Abuse Resistant, Heat Resistant |
| Cord Diameter | 0.335-0.421 in |
| Cord Range | "0.220""-0.385""(5.6-9.8)" |
| Cord Size | 0.335 to 0.421 Inch |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A;15 Ampere |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Locking Devices, Midget Twist-Lock, Industrial, Female Connector, 15A 125V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA ML-2R, Screw Terminal, Black Angled. |
| Description Short | Locking Devices, Midget Twist-Lock, Industrial, Female Connector, 15A 125V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA ML-2R, Screw Terminal, Black Angled. |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Abuse resistant nylon housing;Angled body design for low profile in tight spaces;Phenolic body for high heat resistance |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Insulated Body |
| InvoiceDescription | LKG CONN, ANG, MIDGET, 15A 125V, ML-2R;LKG ANG CONN-NMA ML-2R |
| Item Number | 23769 |
| Long Description | LOCKING DEVICE CONNECTOR, ANGLED, POLARIZED TYPE; PHENOLIC, NYLON MATERIAL; BLACK COLOR; ML-2R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 94/498, CSA C22.2 APPROVAL; 125 VAC VOLTAGE RATING; 15 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon;Phenolic, Nylon |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Model | HBL |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | ML-2R |
| Noun | * |
| Number Of Conductors | 3 |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL94/CSA 22.2 No.0.17;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accomodation - #18 AWG - #14 AWG stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Product Description | LKG CONN, ANG, MIDGET, 15A 125V, ML-2R |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Midget Twist-Lock, Industrial, Female Connector, 15A 125V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA ML-2R, Screw Terminal, Black Angled. |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 1.69 in x 1.17 in x 1.28 in |
| Special Features | Angled Body |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Listed to UL 498 |
| Temperature Rating Maximum | 167 F |
| Temperature Rating Minimum | -13 F |
| Type | Connector Body;Angled, Polarized |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC | 78358523769 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125;125 VAC |
| Voltage Rating Description | 125 V |