| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL7593 |
| Additional Information | Dimension 1.98 Inch Length x 1.19 Inch Width x 1.19 Inch Height; Wire Size 18 to 14 AWG Stranded Copper; Terminal Type #5-40 TPI Screw; Dielectric Voltage 2000 Volt; Enclosure Type IP20; Operating Temperature -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R] |
| Cable Range | 0.281 - 0.421 in |
| Catalog Number | HBL7593 |
| Color | Black;Black/White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Conductor Range | #14 AWG to #12 AWG |
| Configuration | ML-2R |
| Connection | Pressure Screw Terminal |
| Constructional Feature | Moisture Resistance |
| Cord Diameter | 0.281-0.421 in |
| Cord Range | "0.281""-0.421""(7.1-10.7)" |
| Cord Size | 0.281 to 0.421 Inch |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A;15 Amp |
| DDCATEGORY | 574 |
| Description Long | Locking Devices, Midget Twist-Lock, Industrial, Female Straight Connector, 15A 125V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA ML-2R, Screw Terminal, Black. |
| Description Short | Locking Devices, Midget Twist-Lock, Industrial, Female Straight Connector, 15A 125V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA ML-2R, Screw Terminal, Black. |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Abuse resistant nylon housing;Angled body design for low profile in tight spaces;Phenolic body for high heat resistance |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 574 |
| Family Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Insulated Body |
| InvoiceDescription | LKG CONN, MIDGET 15A 125V, ML-2R;LKG CONN-NEMA ML2-2R |
| Item Number | 23774 |
| Long Description | LOCKING DEVICE CONNECTOR, POLARIZED TYPE; NYLON (HOUSING), BRASS (BLADE/TERMINAL SCREW), PHENOLIC (CONTACT HOLDER), ZINC PLATED STEEL (TERMINAL CLAMP) MATERIAL; BLACK/WHITE COLOR; ML-2R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL, CSA APPROVAL; 125 VOLT VOLTAGE RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon;Nylon (Housing), Brass (Blade/Terminal Screw), Phenolic (Contact Holder), Zinc Plated Steel (Terminal Clamp) |
| Material Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Mounting | Cord |
| NEMA Rating | ML-2R |
| Noun | * |
| Number Of Conductors | 3 |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Pallet Quantity | 6000 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL94/CSA 22.2 No.0.17;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accomodation - #18 AWG - #14 AWG stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Product Description | LKG CONN, MIDGET 15A 125V, ML-2R |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Midget Twist-Lock, Industrial, Female Straight Connector, 15A 125V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA ML-2R, Screw Terminal, Black. |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 1.17 in x 1.17 in x 2.42 in |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Listed to UL 498 |
| Temperature Rating Maximum | 167 F |
| Temperature Rating Minimum | -13 F |
| Type | Connector Body;Polarized |
| UNSPSC | 39121421 |
| UPC | 78358523774 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125;125 Volt |
| Voltage Rating Description | 125 V |