| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | HBL7598 |
| Additional Information | Enclosure IP20; Operating Temperature -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Approval | UL 94/498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Twist-Lock[R] |
| Catalog Number | HBL7598 |
| Color | Black/Stainless |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51300 |
| Commodity Description | Plugs,Conn,Inlets,Outlets,Lampholdr |
| Configuration | ML-2R |
| Connection | Screw Terminal |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A;15 Ampere |
| DDCATEGORY | 573 |
| Description Long | Locking Devices, Midget Twist-Lock, Industrial, Flanged Receptacle, 15A 125V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA ML- 2R, Screw Terminal, Stainless Steel Flange. |
| Description Short | Locking Devices, Midget Twist-Lock, Industrial, Flanged Receptacle, 15A 125V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA ML- 2R, Screw Terminal, Stainless Steel Flange. |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | High heat resistant phenolic base;Stainless Steel mounting flange |
| FV Current Amperage Rating | 15 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 573 |
| Family Color | Black |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Ground Type | Grounding |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | LKG FLG RCPT, MIDGET 15A 125V, ML-2R;FLGD OUTLT-NEMA ML-2R |
| Item Number | 23783 |
| Long Description | FLANGED RECEPTACLE, MIDGET TYPE; STAINLESS STEEL FLANGE MATERIAL; BLACK/STAINLESS COLOR; ML-2R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); UL 94/498, CSA C22.2 APPROVAL; 125 VAC VOLTAGE RATING; 15 AMPERE CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S); TWIST-LOCK[R] BRAND |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Stainless Steel Flange |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Stainless Steel |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | ML-2R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - HB or better per UL94/CSA 22.2 No.0.17;Environmental - Moisture Resistance - IP20 Suitability;Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75C, Minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Terminal Accommodation - #18 AWG - #14 AWG solid or stranded copper wire only.;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 |
| Phase | 1 |
| Product Description | LKG FLG RCPT, MIDGET 15A 125V, ML-2R |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Locking Devices, Midget Twist-Lock, Industrial, Flanged Receptacle, 15A 125V AC, NEMA ML- 2R, Screw Terminal, Stainless Steel Flange. |
| ProductLine | HUBW |
| Size | 2.06 in x 1.62 in x 1.25 in |
| Special Features | Standard |
| Standard | Certified to CSA C22.2 No.42;Listed to UL 498 |
| Type | Flanged Receptacle;Midget |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358523783 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125 V;125 VAC |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 1,875 W |
| Wire Size | #18 to #14 |